19.1 C

Λάτσιο – Μίλαν 0-1: Λυτρωτής Οκαφόρ στο 88′ και διπλό με το βλέμμα στη δεύτερη θέση (vid)

Ιδιαίτερα… φιλόξενη αποδείχθηκε τελικά η Ρώμη για τη Μίλαν που πανηγύρισε μεγάλο διπλό απέναντι στη Λάτσιο (0-1) με λυτρωτή τον Οκαφόρ στο 88ο λεπτό. Οι Ροσονέρι είχαν πολλές ευκαιρίες αλλά όχι καθαρές και δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι ήταν εμφανές πως είχε στη σκέψη της τον κρίσιμο επαναληπτικό με την Μπάγερν (5/3) στο Μόναχο για τους «16» του Champions League και έδειχνε να παίζει αρκετά με τον χρόνο ειδικά από το 57ο λεπτό που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λούκα Πελεγκρίνι.

Η Μίλαν δεν βρήκε πολλούς χώρους αλλά απέφυγε την γκέλα και επέστρεψε στις νίκες στη Serie A μετά τις 11 Φεβρουαρίου και το ντέρμπι με τη Νάπολι.

Το γκολ του Λεάο ακυρώθηκε στο 77′ αλλά στο 88′ ο Οκαφόρ που είχε περάσει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα με δυνατό σουτ (έκανε τραγικό λάθος ο Προβεντέλ) διαμόρφωσε το τελικό σκορ και διατήρησε τη Μίλαν σε απόσταση αναπνοής από τη 2η Γιουβέντους (στο -1) η οποία δοκιμάζεται στη Νάπολη.

Σημειώνεται πως στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάρουσιτς αποβλήθηκε (όπως και ο Γκεντουζί) με απευθείας κόκκινη κάρτα και οι Ρωμαίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με οχτώ παίκτες.