21 C

FA Cup: Στα προημιτελικά με ήρωα Ντουμπράφκα η Νιούκαστλ, πρόκριση στην παράταση για Λέστερ (vid)

Η Νιούκαστλ τα… χρειάστηκε απέναντι στην 16η της Championship, Μπλάκμπερν, ωστόσο, κατάφερε εντέλει να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του FA Cup, επικρατώντας με 4-3 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση), μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, όπου πρωταγωνίστησε με δύο επεμβάσεις στη «ρώσικη ρουλέτα» ο Μάρτιν Ντουμπράβκα.

Οι «ανθρακωρύχοι» είχαν καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και βρήκαν το γκολ που έψαχναν με τον Γκόρντον στο 71′. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα στο 79′ με τον Σμόντικς. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση κι από εκεί στα πέναλτι, όπου ο διεθνής Σλοβάκος γκολκίπερ της Νιούκαστλ απέκρουσε τις εκτελέσεις των Σμόντικς και Χίαμ, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση στους «8».

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε και η Λέστερ που νίκησε με 1-0 την Μπόρνμουθ στην παράταση. Οι «Αλεπούδες» άντεξαν την πίεση της Μπόρνμουθ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οδήγησαν το ματς στην παράταση και στο 105’… δάγκωσαν τους γηπεδούχους με το γκολ του 19χρονου Γκανέζου επιθετικού (δανεικού απ’ την Σπόρτινγκ Λισαβόνας) Ισαχάκου Φατάβου.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» στο FA Cup:

Κόβεντρι – Μέιντστοουν Γιουνάιτεντ 5-0 (9′ 14′ 35′ Σιμς, 88′ 90+1’΄Ταβάρες)

Μπόρνμουθ – Λέστερ 0-1 (Παράταση)

Μπλάκμπερν – Νιούκαστλ (3-4 πεν). 1-1 παράταση (79′ Σμόντικς / 71′ Γκόρντον)

Λούτον – Μάντσεστερ Σίτι 2-6 (45′ 52′ Κλαρκ / 3′ 18′ 40′ 55 58′ Χάλαντ, 72′ Κόβατσιτς)

28/02 21:30 Τσέλσι – Λιντς
28/02 21:45 Νότιγχαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
28/02 21:45 Γουλβς – Μπράιτον
28/02 22:00 Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον