15.9 C

Παναθηναϊκός ΑΟ: «Τίτλος 1.724 με το πρωτάθλημα στον ανώμαλο δρόμο Γυναικών»

Πρωταθλητής Ελλάδας για 9η φορά στην ιστορία του και για 1η μετά το 2022 αναδείχθηκε στον ανώμαλο δρόμο Γυναικών ο Παναθηναϊκός κατακτώντας τον τίτλο στα Τρίκαλα.

Αναλυτικά όσα αναφέρει ο Παναθηναϊκός ΑΟ:

«Έτρεχαν με…1724 και σήκωσαν την κούπα στα Τρίκαλα!

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στον ανώμαλο δρόμο γυναικών στα Τρίκαλα και η Αναστασία Μαρινάκου ήταν αυτή που έκοψε πρώτη το νήμα με 27.08.26 και έκανε ρεκόρ Παναθηναϊκού.

Την πράσινη σημαία ψηλά σήκωσαν οι γυναίκες του Παναθηναϊκού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στα Τρίκαλα.

Οι «πράσινες» γιόρτασαν την κατάκτηση του τίτλου και μάλιστα έκαναν το 1-2 στις πρώτες θέσεις με τις Μαρινάκου και Κυριακοπούλου.

Η Αναστασία Μαρινάκου έκανε εξαιρετική κούρσα και έσπασε το ρεκόρ Συλλόγου που το είχε η ίδια από το 2022 με 27.24. Πολύ δυνατή και η Κυριακοπούλου που ήρθε δεύτερη με 27.44.21 ενώ η Ντενίσα Μπάλλα κατέκτησε την τιμητική 8η θέση.

Ήταν ο 205ος επίσημος τίτλος του Παναθηναϊκού στον ανώμαλο δρόμο και αυτό ήταν το 9ο πρωτάθλημα Ελλάδας στις γυναίκες και το «τριφύλλι» επανήλθε στην κορυφή μετά από δύο χρόνια.

Στους άνδρες ο Δημητράκης Μειντή πήρε την 43η θέση».