16.1 C

Κάλιαρι – Νάπολι 1-1: Ο Λουβούμπο πάγωσε τους Ναπολιτάνους στο 96′

Η Νάπολι δεν πανηγύρισε την πρώτη της νίκη με τον Φραντσέσκο Καλτσόνα στον πάγκο της. Η απερχόμενη πρωταθλήτρια Ιταλίας πέταξε δύο βαθμούς στη Σαρδηνία με έναν τρόπο που… συνοψίζει την εικόνα της στη φετινή σεζόν.

Η Κάλιαρι του Κλαούντιο Ρανιέρι απέσπασε τον βαθμό στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά από γέμισμα από την άμυνα ο Λουβούμπο εκμεταλλεύτηκε την γκέλα των κεντρικών αμυντικών της Νάπολι που άφησαν την μπάλα να σκάσει και ο Ανγκολέζος φορ με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από το 65ο λεπτό μετά από σέντρα από τα δεξιά και κεφαλιά του Όσιμεν. Το γκολ του Νιγηριανού δεν αποδείχθηκε αρκετό, με τη Νάπολι να μένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα από τις 4/2 και να παραμένει στην 9η θέση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23/2

Μπολόνια – Βερόνα 2-0 (27΄ Φαμπιάν, 65′ Φρόιλερ)

Σάββατο 24/2

Σασουόλο – Έμπολι 2-3 (77′ Φεράρι, 54′ Πιναμόντι / 11′ Λουπέρτο, 64′ Νιάνγκ, 90+4′ Μπαστόνι)

Σαλερνιτάνα – Μόντσα 0-2 (76′ Μαλντίνι, 83′ Πεσίνα)

Τζένοα – Ουντινέζε 2-0 (36′ Ρετέγκι, 40′ Μπάνι)

Κυριακή 25/2

Γιουβέντους – Φροζινόνε 3-2 (3′, 32′ Βλάχοβιτς, 90+5′ Ρουγκάνι / 14′ Σεντίρα, 27′ Μπρετσιανίνι)

Κάλιαρι – Νάπολι 1-1 (90+6′ Λουβούμπο / 65′ Όσιμεν)

Λέτσε – Ίντερ (19:00)

Μίλαν – Αταλάντα (21:45)