23.2 C

Γιουβέντους – Φροζινόνε 3-2: Ο Ρουγκάνι με buzzer-beater την κράτησε στη μάχη του τίτλου

Απίστευτο φινάλε στο Γιουβέντους – Φροζινόνε με τη Γηραιά Κυριά να βρίσκει τη λύτρωσε χάρη στο γκολ του Ρουγκάνι στο 90+5′, κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα!

Οι Ασπρόμαυροι επέστρεψαν από την κόλαση του 1-2 στο 27′ χάρη στην κλάση του εκπληκτικού Ντούσαν Βλάχοβιτς, αν και η λύτρωση ήρθε από ένα στόπερ με buzzer-beater πλασέ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη που θεωρητικά κρατά ακόμα στο παιχνίδι του τίτλου την ομάδα του Αλέγκρι, όντας στο -6 από την πρωτοπόρο Ίντερ αλλά με δύο ματς περισσότερα.

Η Γιούβε είχε προηγηθεί μόλις στο 3′ με ωραία ενέργεια του Σέρβου «killer», με τη Φροζινόνε να «ιδρώνει» τους γηπεδούχους με δύο κολλητά τέρματα των Σεντίρα και Μπρετσιανίνι για την ανατροπή του σκηνικού μέχρι το 27′.

Ξανά ο Βλάχοβιτς έδωσε τη λύση για τη Βέκια Σινιόρα στο 31′ φέρνοντας το ματς στα ίσια, με τη Γιουβέντους να βρίσκει το γκολ νίκης που δικαιούταν βάσει της εικόνας της στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στην ψύχραιμη εκτέλεση του Ρουγκάνι από δύσκολη γωνία στην εκπνοή.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23/2

Μπολόνια – Βερόνα 2-0 (27΄ Φαμπιάν, 65′ Φρόιλερ)

Σάββατο 24/2

Σασουόλο – Έμπολι 2-3 (77′ Φεράρι, 54′ Πιναμόντι / 11′ Λουπέρτο, 64′ Νιάνγκ, 90+4′ Μπαστόνι)

Σαλερνιτάνα – Μόντσα 0-2 (76′ Μαλντίνι, 83′ Πεσίνα)

Τζένοα – Ουντινέζε 2-0 (36′ Ρετέγκι, 40′ Μπάνι)

Κυριακή 25/2

Γιουβέντους – Φροζινόνε 3-2 (3′, 32′ Βλάχοβιτς, 90+5′ Ρουγκάνι / 14′ Σεντίρα, 27′ Μπρετσιανίνι)

Κάλιαρι – Νάπολι (16:00)

Λέτσε – Ίντερ (19:00)

Μίλαν – Αταλάντα (21:45)