19 C

Αλμερία – Ατλέτικο 2-2: Σκόνταψε στην έδρα της ουραγού και έχασε κι άλλο έδαφος από την κορυφή

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αλμερία που είχε φανταστικό Λούκα Ρομέρο και έμεινε στο 2-2 στην έδρα της ουραγού για να χάσει και άλλο έδαφος από την κορυφή.

Οι Μαδριλένοι δεν κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται μπροστά τους και έτσι μετά την Μπαρτσελόνα που επικράτησε νωρίτερα σήμερα της Χετάφε, υπάρχει ο κίνδυνος να αυξηθεί η διαφορά τόσο από την Τζιρόνα που αγωνίζεται τη Δευτέρα (26/2) όσο και από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης που υποδέχεται αύριο (25/2). Εκτός αυτού υπάρχει πλέον και κίνδυνος για την 4η θέση καθώς η Αθλέτικ Μπιλμπάο αγωνίζεται την Κυριακή (25/2) στην έδρα της Μπέτις και με νίκη θα πιάσει στους 52 βαθμούς τους Ροχιμπλάνκος.

Η απώλεια βαθμών είχε ονοματεπώνυμο, Λούκα Ρομέρο! Ο Αργεντινός εξτρέμ που η Αλμερία τον απέκτησε τον Ιανουάριο με τη μορφή δανεισμού από τη Μίλαν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς σκόραρε δύο πανέμορφα γκολ και έβαλε στοπ στην ομάδα του Σιμεόνε. Αυτά μάλιστα ήταν τα πρώτα του με τη φανέλα της ομάδας στην 3η συμμετοχή του.

Η Ατλέτικο προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Άνχελ Κορέα τελείωσε άψογα τη φάση μετά από πανέμορφη προσωπική ενέργεια και γύρισμα του Ρεϊνίλντο.

Στο 27′ ήρθε η ώρα για το πρώτο τέρμα του Λούκα Ρομέρο που ήταν πανέμορφο. Ο Αργεντινός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και έχοντας τρεις ποδοσφαιριστές γύρω του δεν δίστασε στιγμή να γυρίσει και να σουτάρει για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο Ντε Πολ έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 57′ στους φιλοξενούμενους έχοντας ως σύμμαχο την τύχη, καθώς το πλάσε του κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Ωστόσο ο 19χρονος εξτρέμ των γηπεδούχων δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα για το τελικό 2-2.