19 C

Σαλερνιτάνα – Μόντσα 0-2: Ήττα στο ντεμπούτο του Μανωλά, νικητής στην ελληνική «μάχη» ο Κυριακόπουλος

Δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό η Σαλερνιτάνα των Μανωλά και Πασαλίδη. Οι δύο Έλληνες αμυντικοί αγωνίστηκαν βασικοί με τον πρώτο μάλιστα να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας, ωστόσο η ήττα δεν αποφεύχθηκε καθώς η Μόντσα επικράτησε με 0-2.

Ο Κυριακόπουλος που επίσης αγωνίστηκε βασικός ήταν αυτός που χαμογέλασε στην ελληνική «μάχη», με τη Μόντσα να παίρνει σημαντική νίκη, να φτάνει τα 5 ματς αήττητη και να βρίσκεται 5 βαθμούς πίσω από την 6η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη η Σαλερνιτάνα βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και είναι 7 βαθμούς πίσω από τη θέση που οδηγεί σε έξοδο από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος με τους Μαλντίνι και Πεσίνα να σκοράρουν σε διάστημα 5 λεπτών (78′, 83) και να δίνουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε 61 λεπτά στο ντεμπούτο του, ενώ ο Πασαλίδης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο. Από πλευράς Μόντσα ο Κυριακόπουλος πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο 73ο λεπτό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23/2

Μπολόνια – Βερόνα 2-0 (27΄ Φαμπιάν, 65′ Φρόιλερ)

Σάββατο 24/2

Σασουόλο – Έμπολι 2-3 (77′ Φεράρι, 54′ Πιναμόντι / 11′ Λουπέρτο, 64′ Νιάνγκ, 90+4′ Μπαστόνι)

Σαλερνιτάνα – Μόντσα 0-2 (76′ Μαλντίνι, 83′ Πεσίνα)

Τζένοα – Ουντινέζε (21:45)