17 C

Μπάγερν – Λειψία 2-1: Νίκη-οξυγόνο με λυτρωτή και ιστορικό Κέιν στις καθυστερήσεις

Στις νίκες επέστρεψε μετά από τρεις σερί ήττες σε Γερμανία και Ευρώπη η Μπάγερν Μονάχου που επικράτησε δύσκολα 2-1 της Λειψίας με γκολ του λυτρωτή Χάρι Κέιν στις καθυστερήσεις.

Οι Βαυαροί πήραν νίκη φάρμακο και μετά από δύο αγωνιστικές στην Bundesliga είδαν τη διαφορά με την Μπάγερ Λεβερκούζεν να μην μεγαλώνει και να βρίσκεται στους 8 βαθμούς, την ώρα που όλα έδειχναν πως θα φτάσει σε διψήφιο αριθμό(10).

Από την άλλη η Λειψία έχασε τεράστια ευκαιρία και δεν εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Στουτγκάρδης για να μειώσει τη διαφορά από τη 2η θέση ενώ εφόσον η Ντόρτμουντ ξεπεράσει αύριο (25/2) το εμπόδιο της Χόνφεχαϊμ θα δει τη διαφορά από την 4η θέση που δίνει εισιτήριο για το Champions League της νέας σεζόν να φτάνει στους 4 βαθμούς.

Ο Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή στο 55′, με τη Λειψία να έχει απάντηση με τον Σέσκο 15 λεπτά αργότερα. Ο Σλοβένος είχε και τη βοήθεια της τύχης καθώς είδε το πλασέ του να κοντράρει και να εξουδετερώνει τον Μάνουελ Νόιερ.

Όλα έδειχναν πως οι Βαυαροί θα χάσουν κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου, όμως ο Άγγλος επιθετικός στο 90+1′ έγινε ήρωας και με τρομερό σουτ έδωσε τη νίκη στην Μπάγερν. Με τα δύο τέρματα που πέτυχε στο σημερινό παιχνίδι, ο τρομερός Χάρι Κέιν έφτασε τα 27 γκολ σε 23 συμμετοχές στην Bundesliga και έτσι έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του πρωταθλήματος που πετυχαίνει τουλάχιστον 26 γκολ σε 23 συμμετοχές στην Bundesliga.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23/2

Λεβερκούζεν – Μάιντς 2-1 (3′ Τζάκα, 68′ Άντριχ / 8′ Κερ)

Σάββατο 24/2

Ουνιόν Βερολίνου – Χάιντενχαϊμ 2-2 (43′ Γκόζενς, 45+2′ Σέιφερ / 3′ Ντόβενταν, 71′ Μπέστε)

Γκλάντμπαχ – Μπόχουμ 5-2 (28′ Ενγκουμού, 35′ πεν. Βάιγκλ, 72′ Ράιτς, 78′ Σιμπατσέ, 90+6′ Ονορά / 75′ Χόφμαν, 87′ Σλότερμπερκ)

Βέρντερ Βρέμης – Ντάρμσταντ 1-1 (8′ αυτ. Τσίμερμαν / 33′ Τζούσταβ)

Στουτγκάρδη – Κολωνία 1-1 (53′ Μιλό / 62′ Μάρτελ)

Μπάγερν – Λειψία 2-1 (55′, 90+1′ Κέιν / 70′ Σέσκο)