18.7 C

Ρόμα – Φέγενορντ 1-1 (4-2 πεν.): Με ήρωα Σβίλαρ στους «16» του Europa League οι Τζιαλορόσι

Οι μονομαχίες ανάμεσα σε Ρόμα και Φέγενορντ έχουν καταλήξει να γίνουν παραδοσιακές τα τελευταία χρόνια και μάλιστα κρύβουν πάντα μεγάλες συγκινήσεις.

Αυτό έγινε και σήμερα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στην κανονική διάρκεια αλλά ούτε και στην παράταση. Όλα αυτά μάλιστα ενώ μπήκαν δύο γκολ μόλις σε 15 λεπτά για το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου αγώνα.

Το γκολ των Ολλανδών με τον Χιμένες στο 5′ και των γηπεδούχων με τον Πελεγκρίνι δέκα λεπτά αργότερα, αποδείχθηκαν τα μοναδικά της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, αφού ο Λουκάκου έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 120′. Στη διαδικασία των πέναλτι η Ρόμα είχε… άγιο Σβίλαρ που έπιασε δύο πέναλτι και πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

PLAY OFF EUROPA LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΡΕΒΑΝΣ

Ρεν – Μίλαν 3-2 (11′, 54′ πεν, 68′ πεν. Μπουριζό / 22′ Γιόβιτς, 58′ Λεάο) [Συνολικό σκορ: 3-5]

Τουλούζ – Μπενφίκα 0-0 [Συνολικό σκορ: 1-2]

Καραμπάγκ – Μπράγκα 2-3 παρ. (102′ Σίλβα, 120+2′ Αξουντζάντε / 70′ Φερνάντες, 83′ Τζαλό, 115′ πεν. Μπανζά) [Συνολικό σκορ: 6-5]

Φράιμπουργκ – Λανς 3-2 παρ. (67′, 90+2′ Σάλαϊ, 99′ Γκρέγκοριτς / 28′ Κόστα, 45+2′ Γκουαχί) [Συνολικό σκορ: 3-2]

Μαρσέιγ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-1 (23′ Ομπαμεγιάνγκ, 74′ Σαρ, 81′ Κοντογκμπιά / 12′ πεν. Σουντακόφ) [Συνολικό σκορ: 5-3]

Σπάρτα Πράγας – Γαλατάσαραϊ 4-1 (8′ Πρεσιάδο, 74′ Τούτσι, 80′ Χάρασλιν, 90+7′ Κούχτα / 16′ Μπαρντακτζί) [Συνολικό σκορ: 6-4]

Σπόρτινγκ – Γιουνγκ Μπόις 1-1 (13′ Τζιέκερες / 84′ πεν. Γκανβουλά) [Συνολικό σκορ: 4-2]

Ρόμα – Φέγενορντ 1-1 (4-2 πεν.) (15′ Πελεγκρίνι / 5′ Χιμένες) [Συνολικό σκορ 2-2]