18.1 C

Europa League: Ανατροπή και πρόκριση για Φράιμπουργκ, η Καραμπάγκ των 10 παικτών απέκλεισε την Μπράγκα

Με μια μυθική ανατροπή η Φράιμπουργκ λύγισε τη Λανς και πανηγύρισε μια τεράστια πρόκριση στους «16» του Europa League. Το 0-0 του πρώτου αγώνα άφησε τα πάντα ανοιχτά για τη ρεβάνς που πάντως δεν θύμισε σε τίποτα το ματς της Γαλλίας.

Η Λανς βρέθηκε αγκαλιά με την πρόκριση καθώς προηγήθηκε με 0-2 χάρη σε τέρματα των Κόστα (28′) και Γουαχί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Όσο περνούσε η ώρα τίποτα δεν έδειχνε πως θα αλλάξει αυτό αλλά τελικά οι Γερμανοί ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάλαϊ που έβαλε φωτιά στο παιχνίδι στο 67′ και έστειλε το ματς στην παράταση στις καθυστερήσεις. Εκεί ένα γκολ του Γκρέγκοριτς στο 99′ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή και έδωσε την πρόκριση στη Φράιμπουργκ.

Συγκλονιστικό ήταν και το παιχνίδι ανάμεσα σε Καραμπάγκ και Μπράγκα. Και σε αυτό το παιχνίδι τίποτα δεν έδειχνε πως τα πράγματα θα πάρουν τόσο δραματική εξέλιξη αλλά όλα άλλαξαν στο 57′ που ο Καφαργκουλιέβ αποβλήθηκε και άφησε με παίκτη λιγότερο τους γηπεδούχους. Από εκεί και πέρα η Καραμπάγκ έπρεπε να υπερασπιστεί το 2-4 του πρώτου αγώνα αλλά δεν άντεξε και είδε την Μπράγκα να σκοράρει στο 70′ και το 83′ για το τελικό 0-2 που έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ με τον Σίλβα στο 102′ και πήραν ξανά σκορ πρόκρισης. Η Μπράγκα σκόραρε με τον Μπανζά στο 115′ και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί στα πέναλτι. Ωστόσο ο Αξουντζάντε σκόραρε στις καθυστερήσεις και διαμόρφωσε το τελικό 2-3 που έδωσε την πρόκριση στην Καραμπάγκ.

PLAY OFF EUROPA LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΡΕΒΑΝΣ

Ρεν – Μίλαν 3-2 (11′, 54′ πεν, 68′ πεν. Μπουριζό / 22′ Γιόβιτς, 58′ Λεάο) [Συνολικό σκορ: 3-5]

Τουλούζ – Μπενφίκα 0-0 [Συνολικό σκορ: 1-2]

Καραμπάγκ – Μπράγκα 2-3 παρ. (102′ Σίλβα, 120+2′ Αξουντζάντε / 70′ Φερνάντες, 83′ Τζαλό, 115′ πεν. Μπανζά) [Συνολικό σκορ: 6-5]

Φράιμπουργκ – Λανς 3-2 παρ. (67′, 90+2′ Σάλαϊ, 99′ Γκρέγκοριτς / 28′ Κόστα, 45+2′ Γκουαχί) [Συνολικό σκορ: 3-2]

Μαρσέιγ – Σαχτάρ Ντόνετσκ (22:00)