16.2 C

Επέστρεψε στις νίκες και το Top 10 η Σάκκαρη

Σαφώς ανώτερη της αντιπάλου της εμφανίστηκε στο κορτ του τουρνουά του Ντουμπάι η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε χωρίς απώλεια σετ της Αμερικανίδας Έμα Ναβαρο, Νο 23 στην παγκόσμια κατάταξη, με 6-2, 6-4 σε 78 λεπτά.

Με αυτή τη νίκη, η Σάκκαρη όχι μόνο επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από τρεις ήττες, αλλά και στο Top 10 της WTA, όπου βρισκόταν σταθερά τα τελευταία 2,5 χρόνια.

Η 28χρονη τενίστρια προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της στη φάση των 16 του Dubai Tennis Championships και περιμένει την αναμέτρηση ανάμεσα στις Φερνάντεζ και Παολίνι για να μάθει την αντίπαλό της στον 3ο γύρο.

Ο αγώνας ενάντια στη Ναβάρο ήταν ο πρώτος της Σάκκαρη χωρίς προπονητή, καθώς πρόσφατα χώρισαν οι δρόμοι της με τον Τομ Χιλ μετά από 6 χρόνια συνεργασίας.