24 C

Μόντσα – Μίλαν 4-2: Οι Ροσονέρι επέστρεψαν από το 0-2 με δέκα παίκτες, όμως «αυτοκτόνησαν» στο φινάλε (vid)

Η Μίλαν έφτασε κοντά στο να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας αγωνιζόμενη με δέκα παίκτες ενώ βρισκόταν με 2-0 πίσω στο σκορ, ισοφάρισε, όμως λύγισε στις καθυστερήσεις και δέχθηκε δύο τέρματα για το τελικό 4-2 και τη μεγάλη νίκη της Μόντσα.

Αν κι πάλεψαν οι Ροσονέρι δεν εκμεταλλεύτηκαν το χθεσινό δώρο της Γιουβέντους και έτσι δεν κατάφεραν να την προσπεράσουν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο τέρματα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με Πεσίνα και Μότα και πήραν μεγάλο προβάδισμα νίκης.

Μάλιστα τα πράγματα φάνηκε να ξεκαθαρίζουν όταν στο 53′ ο Γιόβιτς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του Πιόλι. Η Μίλαν ωστόσο δεν τα παράτησε και με γκολ του Ζιρού στο 65′ μπήκε κι πάλι στο ματς. Ο Πούλισικ σκόραρε στο 88′ και φάνηκε να δίνει στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως οι Ροσονέρι λύγισαν στις καθυστερήσεις και δέχθηκαν δύο τέρματα στο 90+1′ και το 90+5′ για το τελικό 4-2.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 16/2

Τορίνο – Λέτσε 2-0 (50′ Μπελανόβα, 81′ Σαπάτα)

Ίντερ – Σαλερνιτάνα 4-0 (17′ Τουράμ, 19′ Μαρτίνες, 40′ Ντάμφρις, 90′ Αρναούτοβιτς)

Σάββατο 17/2

Νάπολι – Τζένοα 1-1 (90′ Ενγκόνζ / 47′ Φρέντρουπ)

Βερόνα – Γιουβέντους 2-2 (11′ Φολορούνσο, 52′ Νόσλιν / 28′ πεν. Βλάχοβιτς, 55′ Ραμπιό)

Αταλάντα – Σασουόλο 3-0 (22′ Πάσαλιτς, 58′ Κουπμάινερς, 77′ Μπέκερ)

Κυριακή 18/2

Λάτσιο – Μπολόνια 1-2 (18′ Ίζακσεν / 39′ Ελ Αζουζί, 78′ Ζίρκζεϊ)

Ουντινέζε – Κάλιαρι 1-1 (14′ Ζεμούρα / 44′ Γκαετάνο)

Έμπολι – Φιορεντίνα 1-1 (56′ πεν. Νιάνγκ / 30′ Μπελτράν)

Φροζινόνε – Ρόμα 0-3 (38′ Χάισεν, 71′ Αζμούν, 81′ πεν. Παρέδες)

Μόντσα – Μίλαν 4-2 (45′ Πεσίνα, 45+6′ Μότα, 90′ Μπόντο, 90+5′ Κολόμπο / 64′ Ζιρού, 88′ Πούλισικ)