17.3 C

Ναντ – Παρί 0-2: Πρόβα τίτλου στο Μποζουάρ και στο +14 από τη δεύτερη Νις

Μπορεί τα πάντα στην Παρί Σεν Ζερμέν να κινούνται την τελευταία εβδομάδα γύρω από την επικείμενη αποχώρηση του Κιλιάν Εμπαπέ, ωστόσο οι παίκτες της μένουν συγκεντρωμένοι και το βράδυ του Σαββάτου άδραξαν την ευκαιρία στο Μποζουάρ και πήραν το διπλό κόντρα στη Ναντ (0-2) για να ανοίξουν τη διαφορά στους 14 από τη δεύτερη Νις.

Τα Καναρίνια  ήταν υπέρμετρα ανταγωνιστικά και άξιζαν το γκολ στο πρώτο ημίχρονο όπου το έψαξαν στις αντεπιθέσεις (ακυρώθηκε του Παλουά στις καθυστερήσεις για οφσάιντ). Οι Παριζιάνοι ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο μέρος, πήγαν σε διαφορετική διάταξη και στο 60′ ο Ερναντέζ ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα και έκανε το 0-1.

Η Ναντ κράτησε μπάλα και δημιούργησε τρεις καθαρές ευκαιρίες για ισοφάριση αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα και στην πρώτη… κατεβασιά της μετά το 0-1, η Παρί κέρδισε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Σισοκό στον Εμπαπέ. Ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε στο 78′ για να σφραγίσει το τρίποντο και να διευρύνει στα 17 παιχνίδια το αήττητο της ομάδας του.