17.8 C

Volley League Γυναικών: Ερυθρόλευκη παρέλαση στα Μεσόγεια και στο +4 από τον ΠΑΟ, η ΑΕΚ προσπέρασε τη Θήρα

Το βιολί του συνεχίζει ο Ολυμπιακός που έφτασε τις 13 σερί νίκες στη Volley League Γυναικών επικρατώντας εύκολα με 0-3 του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια για να διατηρηθεί στο +4 από τον Παναθηναϊκό.

Οι Ερυθρόλευκες δυσκολεύτηκαν πολύ στο πρώτο σετ, αφού επέστρεψαν από 21-19 με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις της Κούμπουρα που έβαλαν ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά (21-22), η Τοντάι ισοφάρισε σε 23-23, αλλά μία επίθεση της Κούμπουρα και μία της Φαριόλ πάνω στο φιλέ έκαναν το 23-25.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο με την Ντε Χεσούς πέρασε μπροστά με 9-5, αλλά μετά την αλλαγή οι φιλοξενούμενες με σέρβερ την Νίζετιχ «έτρεξαν» σερί 0-5 για να περάσουν μπροστά με 9-11. Η Αργεντίνα ακραία έκανε και το 19-25 για να δώσει προβάδισμα δύο σετ στην ομάδα της.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε και το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό αν και προηγήθηκε με 8-13, είδε το Μαρκόπουλο να πιέζει στο σερβίς και να φέρνει το σετ στα ίσια (16-16). Τα μπλοκ των Λαμπρούση, Καράρο έδωσαν αέρα τριών πόντων πάλι στον Ολυμπιακό (17-20), για να τελειώσει λίγο αργότερα το παιχνίδι η Νίζετιχ που διαμόρφωσε το τελικό 22-25.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε ξανά τον ΠΑΟΚ μετά τη μεσοβδόμαδη νοκ άουτ αναμέτρηση στο Κύπελλο αλλά αυτή τη φορά στο Μετς για το πρωτάθλημα. Οι πράσινες πήραν τη νίκη με 3-1 παρότι έπαιξαν με τη φωτιά αφού στο 4ο σετ κινδύνευσαν να χάσουν βαθμό. Στο 22-22 η Κελεσίδη με επίθεση από το 4 (είχε μπει για μπλοκ), έβαλε τον ΠΑΟ μπροστά, για να προσπεράσει ξανά ο ΠΑΟΚ με άσο της Ηλιοπούλου (μπήκε για το σερβίς) φτάνοντας σε σετ μπολ (23-24). Όμως η νεαρή πασαδόρος έχασε το επόμενο σερβίς (24-24) και η Σάμανταν με μπλοκ στη Γουίλιαμς και κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 26-24.

Μετά την πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου, η ΑΕΚ πήρε ξανά τη νίκη στη Θεσσαλονίκη απέναντι στα Πεύκα (0-3) ακόμα πιο εύκολα και αναρριχήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 40.

Ο ΑΟ Θήρας ανέβηκε στους 39 χάρη στον βαθμό που πήρε στα Ιλίσια αλλά γνώρισε ήττα με 3-2 από τον Ηλυσιακό σε μια σκληρή εβδομάδα με δύο ήττες στο πρωτάθλημα στο τάι μπρέικ κι έναν αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Άρη.