17.3 C

Θέλτα – Μπαρτσελόνα 1-2: Λυτρωτής Λεβαντόφσκι σε συγκλονιστικό φινάλε

Τους μπελάδες απέφυγε η Μπαρτσελόνα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι στις καθυστερήσεις. Οι Μπλαουγκράνα λύγισαν με 1-2 στις καθυστερήσεις τη Θέλτα και έτσι κράτησαν απόσταση ασφαλείας από Ατλέτικο Μαδρίτης και Αθλέτικ Μπιλμπάο που ακολουθούν με… άγριες διαθέσεις.

Η ομάδα του Τσάβι πήρε τη νίκη στο φινάλε και μαζί την ευκαιρία μέσα από τα χέρια της Αθλέτικ Μπιλμπάο να μειώσει στους τρεις βαθμούς σε ενδεχόμενη νίκη στο αυριανό δύσκολο ματς με την Τζιρόνα και να μπει για τα καλά στη μάχη της τετράδας που οδηγεί στο UEFA Champions League.

Ο Λεβαντόφσκι έδωσε προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους στην Μπαρτσελόνα, όμως με την έναρξη του δευτέρου (47′) ο Ιάγο Άσπας ισοφάρισε και φάνηκε πως θα δώσει έναν πολύτιμο βαθμό στη Θέλτα στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Ωστόσο όλα άλλαξαν στις καθυστερήσεις. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι, ο Λεβαντόφσκι αστόχησε, όμως ο διαιτητής έδειξε επανάληψη. Ο Πολωνός δεν έκανε το ίδιο λάθος δεύτερη φορά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.