24 C

Κύπελλο βόλεϊ Γυναικών: Ο Άρης σόκαρε τον ΑΟ Θήρας και προκρίθηκε στο Final Four, πέρασαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ

Μετά από αγώνα δύο και πλέον ωρών, ο Άρης λύγισε τον ΑΟ Θήρας στο κλειστό της Μίκρας με 3-2 σετ και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για το Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Οι Κίτρινες τελευταία φορά που βρέθηκαν στην τετράδα του θεσμού ήταν το 2020, αλλά εκείνη τη σεζόν η διοργάνωση ακυρώθηκε λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.

Ο Άρης συμπλήρωσε το παζλ της τετράδας και περιμένει την κλήρωση της Παρασκευής (16/2, 12.45) για να μάθει ποιον εκ των Ολυμπιακού, Παναθηναϊκού και ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό του Λουτρακίου.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (23-25, 25-22, 25-18, 23-25, 15-12)

Την ευκαιρία να κάνει το back to back στο κύπελλο γυναικών θα έχει η ΑΕΚ, η οποία νίκησε τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων με 3-1 σετ στην Θεσσαλονίκη και εξασφάλισε μία θέση στο φάιναλ-4 του κυπέλλου γυναικών.

Οι Κιτρινόμαυρες προκρίθηκαν στις 4 καλύτερες ομάδες του θεσμού και θα μάθουν το μεσημέρι της Παρασκευής (16/2, 12.45) τον αντίπαλό τους στον ημιτελικό του Λουτρακίου.

Η Ένωση ήταν εντυπωσιακή στα δύο πρώτα σετ και με πίεση από τη γραμμή των εννέα μέτρων και με καλά στημένο μπλοκ προηγήθηκε με 0-2 σετ με 14-25 και 15-25.

Οι αθλήτριες του Κώστα Παπαδόπουλου έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο σετ και μείωσαν σε 1-2 με 25-22, αλλά στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-8 και έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του με 19-25 για το τελικό 1-3 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (14-25, 15-25, 25-22, 19-25)

Ο Παναθηναϊκός ήταν χρονικά η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Final 4 του Κυπέλλου γυναικών, που θα διεξαχθεί 8-10 Μαρτίου στο Λουτράκι, επικρατώντας μετά από μεγάλη μάχη του ΠΑΟΚ με 3-1.

Ο Παναθηναϊκός όπως και το περασμένο Σάββατο στο ντέρμπι της Volley League με τη Θήρα, προηγήθηκε με 2-0 και απειλήθηκε με ανατροπή, ωστόσο αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να φτάσει στη νίκη.

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (13-25, 19-25, 25-20, 24-26)