19 C

Κρίσταλ Πάλας – Τσέλσι 1-3: Καθάρισε στο τέλος κόντρα στην αγαπημένη της… πελάτισσα

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Τσέλσι απέδρασε με τη νίκη (1-3) από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας επικρατώντας για 13η σερί φορά στο πρωτάθλημα απέναντι στη συμπολίτισσά της.

Γκάλαχερ και Έντσο Φερνάντες υπέγραψαν το «διπλό» για τους Μπλε του Λονδίνου που για άλλη μία φορά φλέρταραν με την γκέλα, αλλά τελικώς τη γλίτωσαν χάρη στην ποιότητα συγκεκριμένων παικτών τους που «μίλησε» στην εκπνοή.

Ο Λέρμα είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 30′, ωστόσο η ομάδα του Ποτσετίνο αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και μπροστά σε ένα ακόμη φιάσκο βρήκε τις λύσεις με τα τέρματα των ανεβασμένων Γκάλαχερ που «χτύπησε» δύο φορές στο 47′ και στο 90+1′ και Έντσο Φερνάντες για το τελικό 1-3 στο 94′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 10/2

Μάντσεστερ Σίτι – Έβερτον 2-0 (71′, 85′ Χάλαντ)

Γουλβς – Μπρέντφορντ 0-2 (35′ Νόργκαρντ, 77′ Τόνεϊ)

Λίβερπουλ – Μπέρνλι 3-1 (31′ Ζότα, 52′ Ντίας, 79′ Νούνιες / 45′ Ο’Σέι)

Λούτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-3 (52′ πεν. Μόρις / 30′ Άρτσερ, 36′ πεν. ΜακΑτί, 72′ Βινίσιους)

Τότεναμ – Μπράιτον 2-1 (61′ Σαρ, 90+6′ Τζόνσον / 16′ πεν. Γκρος)

Φούλαμ – Μπόρνμουθ 3-1 (5′ Ντε Κόρντοβα-Ριντ, 36′, 52′ Μουνίζ / 50′ Σενέσι)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Νιούκαστλ 2-3 (26′ Ελάνγκα, 45+6′ Χάντσον-Οντόι / 10′, 66′ Γκιμαράες, 43′ Σερ)

Κυριακή 11/2

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 0-6 (32′ Σαλιμπά, 41′ πεν., 63′ Σάκα, 44′ Γκάμπριελ, 45+2΄ Τροσάρ, 66′ Ράις)

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (67′ Λουίζ / 17′ Χόιλουντ, 86′ ΜακΤόμινεϊ)