22.7 C

Νις – Μονακό 2-3: Με ήρωα Γκολοβίν πήρε διπλό που τη φέρνει μια ανάσα από τη 2η θέση

Με ήρωα Γκολοβίν η Μονακό πανηγύρισε μια τεράστια νίκη στην έδρα της Νις με 2-3 και μείωσε τη μεταξύ τους απόσταση στη μάχη της δεύτερης θέσης στον έναν βαθμό.

Οι γηπεδούχοι των δέκα παικτών από το 54ο λεπτό αρνούνταν να παραδοθούν, όμως ο Ρώσος μεσοεπιθετικός έδωσε τη λύση για τους Μονεγάσκους. Στο βραβείο για τον MVP της αναμέτρησης έχει μεγάλο ανταγωνιστή τον συμπαίκτη του, Ντενίς Ζακάρια, ο οποίος πέτυχε τα άλλα δύο τέρματα των φιλοξενουμένων.

Ο Ελβετός αμυντικός μέσος άνοιξε το σκορ στο 16′ για τη Μονακό και της έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο 50ο λεπτό. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 37′ ο Λαμπόρντ είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Ντάντε ήταν μοιραίος για τους γηπεδούχους καθώς αποβλήθηκε στο 54′ με απευθείας κόκκινη κάρτα, αλλά οι συμπαίκτες του κατάφεραν να βρουν νέα ισοφάριση με τον Γκεσάντ στο 74′.

Ωστόσο λύγισαν κόντρα στη Μονακό που αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω, αφού ο Γκολοβίν σχεδόν αμέσως (77′) έκανε το 2-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9/2

Μαρσέιγ – Μετς 1-1 (56′ Μπουμπανιά / 61′ Ουντόλ)

Σάββατο 10/2

Λανς – Στρασμπούρ 3-1 (16′ Γουαχί, 30′ Περέιρα, 58′ Σοτοκά / 43′ Ντελέν)

Παρί Σεν Ζερμέν – Λιλ 3-1 (10′ Ράμος, 17′ αυτ. Αλεξάντρο, 80′ Κολό Μουανί / 6′ Γιαζίτσι)

Κυριακή 11/2

Χάβρη – Ρεν 0-1 (60′ Μπουριζό)

Κλερμόν – Μπρεστ 1-1 (69′ Κουί / 50′ Μελού)

Λοριάν – Ρεμς 2-0 (70′ Μπάμπα, 87′ Μπακαγιόκο)

Τουλούζ – Ναντ 1-2 (90+6′ Ντάλινγκα / 2′ Μοχάμεντ, 51′ Καντεβέρε)

Μονπελιέ – Λιόν 1-2 (23′ Νορντέν / 74′ Λακαζέτ, 82′ Κακερέ)

Νις – Μονακό 2-3 (37′ πεν. Λαμπόρντ, 74′ Γκεσάντ / 16′, 50′ Ζακάρια, 77′ Γκολοβίν)