22.6 C

Χάποελ Χολόν – Προμηθέας 65-74: Σπουδαίο διπλό στην Ουγγαρία και φουλ για οκτάδα οι Πατρινοί

To πρώτο του πολύτιμο «διπλό» στον 12ο όμιλο της φάσης των «16» του Basketball Champions League, πανηγύρισε ο Προμηθέας στο «ουδέτερο» Σομπατέλι της Ουγγαρίας.

Οι Αχαιοί πέρασαν νικηφόρα με 74-65 από την έδρα της Χάποελ Χολόν, για την 3η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 2-1 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Ισραηλινούς στη δεύτερη ήττα τους.

Μετά από μία υποτονική αναμέτρηση στα πρώτα 27 λεπτά του αγώνα, γεμάτη λάθη και αστοχία από τις δύο ομάδες, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το «εύθραυστο» 40-41 για τον Προμηθέα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν αυτή που βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με σερί 0-6 ξέφυγε για πρώτη φορά με επτά πόντους (40-47 στο 29΄), ενώ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +5 (45-50).

Στην εκκίνηση του… επιλόγου, ακολούθησε ακόμη ένα κομβικό ξέσπασμα των Αχαιών, οι οποίοι με νέο σερί 0-8 εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας 13 πόντων (45-58 στο 33΄), την οποία διατήρησαν με σχετική άνεση μέχρι το φινάλε του ματς.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Χάντερ Χέιλ με 16 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο), ενώ στους 18 σταμάτησε ο Άντονι Κάουαν. Από τη Χάποελ από 18 πόντους σημείωσαν οι Νετανέλ Άρτζι και Σον Ντόσον.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σερφ): Άρτζι 18 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κρόφορντ 5 (1), Ντόσον 18 (4/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Χανόκι 4, Χάρις 7 (2/7 σουτ), Μπερνς 4, Μισγάβ 4, Βάνχουιν 5 (1/12 σουτ, 6 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 18 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέιλ 16 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 10 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρέινολντς 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Στίβενς 8 (4/4 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Κόφι 6 (10 ριμπάουντ), Ετσενίκε 9 (4/5 δίποντα), Κόνιαρης, Πλώτας

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ Χολόν: 10/28 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 15/19 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 18 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/36 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 11/14 βολές, 46 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ.