19.9 C

Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη 3-2: Πρόκριση στα ημιτελικά του γερμανικού κυπέλλου με γκολ στο 90′ για την ομαδάρα του Αλόνσο

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν τα… χρειάστηκε κόντρα στην Στουτγκάρδη, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει με επεισοδιακό τρόπο (3-2) και γκολ στο 90′ την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, δείχνοντας ότι φέτος είναι ικανή τα πάρει όλα!

Η ομαδάρα του Τσάμπι Αλόνσο βρήκε γκολ λύτρωσης με κεφαλιά του Τα στο 91′ κάνοντας την ανατροπή μέσα σε περίπου 30 λεπτά, αφού είχε βρεθεί πίσω με 1-2 από γκολ του Φιούριχ στο 58ο λεπτό.

Άιντριχ, Αντλί και Τα πέτυχαν τα γκολ… πρόκρισης για τις Ασπιρίνες, όλα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ την Στουτγκάρδη είχε βάλει μπροστά στο σκορ από το 11′ ο Άντον.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Κόβαρ, Ταπσόμπα, Τα, Ινκαπιέ, Φρίμπονγκ, Τζάκα, Άντριχ, Γκριμάλντο, Χόφμαν (64′ Αντλί), Βιρτς, Σικ (64′ Ιγκλέσιας)

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Νίμπελ, Αντόν, Βάγκνομαν, Στίλερ, Μίτελσταντ, Μιλότ (62′ Λέβελινγκ), Κάρατσορ, Ίτο, Ουντάβ, Φούχριχ, Ρουαγιάλτ

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Ζανκτ Πάουλι – Φορτούνα 3-4 πέν., 2-2 παρ., 1-1 κ.α. (60′ Χάρτελ, 120+1′ Μπουχαλφά / 38′ Φερμέι, 99′ Τανάκα)

Χέρτα – Καϊζερσλάουτερν 1-3 (90+5′ Ρίζε / 5′ Ελβέντι, 38′ Τάχι, 69′ Κάλοτς)

Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη 3-2 (50′ Άιντριχ, 66′ Αντλί, 90′ Τα / 11′ Αντόν, 58′ Φούχριχ)

07/02 21:45 Ζααρμπρίκεν – Γκλάντμπαχ