24.6 C

Παναθηναϊκός – Άρης 70-73: Μυθικοί Θεσσαλονικείς λύγισαν Πράσινους και… γκρίζους! (vid)

Ο επικός Άρης ήταν αδύνατον να χάσει από τον Παναθηναϊκό απόψε όσο φιλότιμα κι αν προσπάθησαν οι Τσολάκος, Θεονάς και Τεφτίκης, εφαρμόζοντας δικούς τους κανονισμούς που έφεραν το απίθανο 29-6 στις βολές

Απίθανος, συγκλονιστικός, επικός Άρης κέρδισε Παναθηναϊκό και διαιτησία μέσα στο ΟΑΚΑ «σπάζοντας» με τσαμπουκά και τρομερό Τολιόπουλο το φετινό αήττητο των Πρασίνων στην Basket League!

Οι Κίτρινοι με τρομερή εμφάνιση άλωσαν με 73-70 την έδρα του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού κάνοντας το «μπαμ» της χρονιάς στο πρωτάθλημα παρότι έπαιζαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κόντρα σε όλους και σε όλα με τις βολές να είναι συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων (29-6), που ειδικά στο τέλος, έπαιρναν φάουλ σε κάθε πιθανή επαφή -και μερικά που δεν έγιναν ποτέ-!

Σπανούλης: Παγκόσμιο ρεκόρ το 3-22 στις βολές με τόσες επαφές, οι αρμόδιοι να πάρουν τα μέτρα τους

Η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού θα είχε έρθει πολύ πιο νωρίς, αλλά το Περιστέρι του… εξοργισμένου Βασίλη Σπανούλη δεν είχε καταφέρει τότε να νικήσει και τους διαιτητές, όπως το έπραξε σήμερα η ψυχωμένη ομάδα του Καστρίτη.

Πρώτη νίκη μετά τη σεζόν 1996-97 και ένα αρνητικό σερί 33-0 σε εκτός έδρας ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό για τον Άρη που απόψε έγραψε ιστορία στο ΟΑΚΑ!

Ο επικός Άρης ήταν αδύνατον να χάσει από τον Παναθηναϊκό απόψε όσο φιλότιμα κι αν προσπάθησαν οι Τσολάκος, Θεονάς και Τεφτίκης, εφαρμόζοντας δικούς τους κανονισμούς που έφεραν το απίθανο 29-6 στις βολές (!) και τα 16-28 φάουλ κατά των Κιτρίνων σε ένα ματς με πολλές επαφές που κρίθηκε στο φινάλε και στις λεπτομέρειες!

Ο Άρης σόκαρε τον Παναθηναϊκό κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Οι εκπληκτικοί Κίτρινοι με εξαιρετική επιθετική λειτουργία και τρομερή ευστοχία από μακριά προηγήθηκαν με 10-25 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ η διαφορά υπέρ τους στη μέγιστη τιμή της έφτασε μέχρι και στο +19 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Οι Πράσινοι κάπως συνήλθαν στη συνέχεια και «μάζεψαν» τη διαφορά για να φτάσουμε τελικά στο 34-39 του ημιχρόνου, με την ομάδα του Καστρίτη δικαίως μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κίτρινοι δεν κατέβασαν ρυθμούς, ήταν το ίδιο πιεστικοί και εύστοχοι από μακριά βάζοντας πολύ δύσκολα στην ομάδα του Αταμάν που χρειάστηκε από νωρίς τη βοήθεια των… γκρίζων.

Τελικώς, ούτε αυτοί, παρά τα κάποια ακατανόητα σφυρίγματα στις τελευταίες επιθέσεις, δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τη μοίρα του αγώνα, με τους παθιασμένους Θεσσαλονικείς να κερδίζουν στο ΟΑΚΑ μετά από 27 ολόκληρα χρόνια και μάλιστα με επικό τρόπο, κόντρα σε όλους και σε όλα!

Σταρκ με 14 πόντους και Τολιόπουλος με 12 αλλά και 4/7 τρίποντα (με δύο μεγάλα σουτ στο τέλος) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Κίτρινων, ενώ για τον κάκιστο και κουρασμένο Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Γκραντ, Γκριγκόνις και Κώστας Αντετοκούνμπο που μαζί πρόσθεσαν 32 πόντους. Εκτός αγώνα έμειναν οι Χουάντσο, Λεσόρ και Παπαπέτρου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Θεονάς, Τεφτίκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 5 (1/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτογλου 9 (3/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 7 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανόγκο 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλόγηρος 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/34 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 22/29 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 19 λάθη, 16 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 18/38 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 4/6 βολές, 29 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 28 φάουλ.