19.7 C

Ιράν – Ιαπωνία 2-1: Στα ημιτελικά του Ασιατικού Κυπέλλου η παρέα των Ανσαριφάρντ και Χατζισαφί

Με δραματικό τρόπο και πέναλτι στο 90+8′ το Ιράν λύγισε με ανατροπή την Ιαπωνία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ασιατικού Κυπέλλου.

Η ομάδα των «Ελλήνων» Χατζισαφί (ΑΕΚ) και Ανσαριφάρντ (Άρης) τα κατάφεραν και θα συνεχίσουν με φόντο την κορυφή στην Ασία, με την άφιξή τους στη χώρα μας να καθυστερεί τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Φλεβάρη.

Οι Ιάπωνες μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Μορίτα στο 28′ αλλά το δεύτερο ημίχρονο άνηκε εξ’ ολοκλήρου στους Ιρανούς που αρχικά ισοφάρισαν στο 55ο λεπτό με τον Μοεχμπί και τελικά πήραν τη νίκη με πέναλτι του Τζάχανμπακς στα… χασομέρια.

Ο Ανσαριφάρντ του Άρη πέρασε ως αλλαγή στο 90+8′, ενώ ο Χατζισαφί έμεινε στον πάγκο καθώς προτιμήθηκε ο πρώην της ΑΕΚ, Μοχαμάντι, για το αριστερό άκρο της άμυνας.

Το πρόγραμμα των προημιτελικών

Τατζικιστάν – Ιορδανία 0-1 (66′ αυτ. Κανόνοφ)

Αυστραλία – Νότια Κορέα 1-2 (42′ Γκούντγουϊν – 90+6′ πεν. Χουάνγκ Χι-Τσαν, 104′ Σον)

Ιράν – Ιαπωνία 2-1 (55′ Μοχεμπί, 90+6′ πεν. Τζάχανμπακς – 28′ Μορίτα)