17.8 C

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 76-69: Τζέιμς και Οκόμπο έλιωσαν τους Τούρκους στο 4ο δεκάλεπτο

Με το εντυπωσιακό 21-8 στην 4η περίοδο και τους Τζέιμς - Οκόμπο να πετυχαίνουν μαζί (39π.) παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας τους, οι Μονεγάσκοι πήραν το ντέρμπι με άρωμα playoffs και έφτασαν στο 15-10 την ομάδα του Γιασικεβίτσιους

Με επιμέρους σκορ 21-8 στην 4η περίοδο και τους Μάικ Τζέιμς και Έλι Οκόμπο να έχουν μαζί παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας τους (39) η Μονακό πήρε το ντέρμπι (76-69) με άρωμα playoffs κόντρα στη Φενέρ και την έφτασε στο 15-10 στην κατάταξη της Euroleague.

Το μόνο που κατάφεραν οι Τούρκοι των Καλάθη, Παπαγιάννη και Ντόρσεϊ που κινήθηκαν σε ρηχά νερά ήταν να κρατήσουν τη διαφορά των 12 πόντων από το ματς της Κωνσταντινούπολης στον πρώτο γύρο, με αποτέλεσμα να έχουν υπέρ τους την ισοβαθμία.

Στο 15-10 ανέβηκαν οι Μονεγάσκοι (9-3 εντός και 6-7 εκτός έδρας), που έπιασαν και την ομάδα του Γιασικεβίτσιους και τον Παναθηναϊκό σε αυτό το ρεκόρ μετά από την 25η αγωνιστική.

Μότλι, Γουίλμπεκιν και λιγότερο ο Καλάθης προσπάθησαν να σώσουν την παρτίδα για τη Φενέρ, αλλά η σκληρή άμυνα των γηπεδούχων δεν τους άφησε και πολλά περιθώρια.

Απολαυστικοί και ουσιαστικοί, παρά την αστοχία από μακριά, ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι οι Τζέιμς (23π.), Οκόμπο (16π.) και Μπράουν (15π.) που ήταν η αρχή και το τέλος των Μονεγάσκων στο επιθετικό κομμάτι, σε μία πολύ σημαντική νίκη με φόντο την τετράδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 36-44, 55-61, 76-69.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 16 (6/11 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Λόιντ 2 (1/6 σουτ), Μπλόσομγκεϊμ 3, Μπράουν 15 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντιάλο 4 (1), Τζαϊτέ, Μοτιεγιούνας 11 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ουατάρα, Χολ 2, Τζέιμς 23 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 11 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 11 (1/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σανλί 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Χέιζ 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Μπιμπέροβιτς 2, Νουά 8 (2), Γκούντουριτς 2 (1/8 σουτ), Ντόρσεϊ 2, Καλάθης 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μάνταρ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 27/48 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 10/14 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 9 λάθη, 21 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 15/27 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη, 28 φάουλ.