17.5 C

Premier League: Καθάρισε με Άλβαρες η Μάντσεστερ Σίτι, πάτησε 4άδα η Τότεναμ

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Μπέρλνι και με πρωταγωνιστή τον Χούλιαν Άλβαρες επικράτησε με 3-1.

Οι Πολίτες έφτασαν τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες μετά το στραβοπάτημα με την Κρίσταλ Πάλας στις 16 Δεκεμβρίου και συνεχίζουν να βρίσκονται στο κυνήγι της Λίβερπουλ έχοντας ματς λιγότερο.

Ο Αργεντινός επιθετικός τελείωσε την κάθε συζήτηση στο παιχνίδι με δύο γκολ σε 6 λεπτά (16′, 22′), με τον Ρόντρι στο 46ο λεπτό να κάνει το 3-0. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έριξε ταχύτητα και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Αλ-Νταχίλ για το τελικό 3-1.

Η Τότεναμ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Μπρέντφορντ αλλά τελικά επικράτησε με 3-2. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Άστον Βίλα από τη Νιούκαστλ και επέστρεψε στην 4άδα ισοβαθμώντας με τους Χωριάτες στους 43 βαθμούς.

Ο Μοπέ έδωσε στο 15ο λεπτό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με την Τότεναμ να έχει ένα καυτό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος και να βρίσκει τρία τέρματα σε 8 λεπτά για το 3-1. Ουντότζι στο 48′, Τζόνσον ένα λεπτό αργότερα και Ριτσάρλισον στο 56′ έφεραν τούμπα το ματς, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν μόνο να μειώσουν με τον Τόνεϊ στο 67′.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 30/1

Νότιγχαμ Φόρεστ – Άρσεναλ 1-2 (89′ Αβονίγι / 65′ Ζεσούς, 72′ Σάκα)

Λούτον – Μπράιτον 4-0 (1′, 42′, 56′ Αντεμπάγιο, 3′ Ογκμπένε)

Φούλαμ – Έβερτον 0-0

Κρίσταλ Πάλας – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-2 (17′, 27′ Έζε, 67′ Ολίσε / 1′ Μπρέρετον, 20′ ΜακΑτί)

Άστον Βίλα – Νιούκαστλ 1-3 (71′ Γουότκινς / 32′, 36′ Σερ, 52′ αυτ. Μορένο)

Τετάρτη 31/1

Μάντσεστερ Σίτι – Μπέρνλι 3-1 (16′, 22′ Άλβαρες, 46′ Ρόδρι / 90+3′ Αλ-Νταχίλ)

Τότεναμ – Μπρέντφορντ 3-2 (48′ Ουντότζι, 49′ Τζόνσον, 56′ Ριτσάρλισον / 15′ Μοπέ, 67′ Τόνεϊ)

Λίβερπουλ – Τσέλσι (22:15)