17.7 C

Ολυμπιακός – Αρκάς 3-2: Πήρε την πρώτη μάχη με σούπερ Τράβιτσα και όλα για την πρόκριση στη Σμύρνη!

Με σούπερ μπλοκ άμυνα και σταθερότητα στην επίθεση, ο Ολυμπιακός λύγισε την Αρκάς και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στους «4» του CEV Cup

Ο Ολυμπιακός κατάφερε κάτι που έμοιαζε πολύ δύσκολο εκ προοιμίου και μπορεί να ονειρεύεται τα ημιτελικά του CEV Cup! Με μια πολύ καλή εμφάνιση – ειδικά στο μπλοκ άμυνα – οι Ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να λυγίσουν την Αρκάς του απίθανου Γκιοργκ Γκρόζερ στο κλειστό του Ρέντη με 3-2 και απέκτησαν ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.

Τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό στη Σμύρνη (7/2, 18:00) με τον νικητή του ζευγαριού να παίρνει την πρόκριση στους «4» όπου θα διεκδικήσει την παρουσία του στον τελικό του CEV Cup κόντρα σε Λίνεμπουργκ ή Μίλωνα (οι Γερμανοί είναι τρανταχτό φαβορί μετά τη νίκη τους με 3-0 στο πρώτο ματς).

Τι θέλει ο Ολυμπιακός; Νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 3-2 ώστε να στείλει το ματς στο χρυσό σετ. Αν η Αρκάς κερδίσει με 3-0 ή 3-1, τότε θα προκριθεί εκείνη.

Το μπλοκ άμυνα και η επίθεση του Ολυμπιακού έπαιξαν καθοριστικό ρόλο σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στα τρία από τα πέντε σετ στις λεπτομέρειες. Οι Ερυθρόλευκοι διάβασαν καλά τον Γκρόζερ στην επίθεση και τον κράτησαν στο 39%, ενώ ο Ντανιέλ Καστελάνι έκανε τις απαραίτητες παρεμβάσεις μέσα στα σετ διαβάζοντας καλά το παιχνίδι.

Θετικό ντεμπούτο του Καρασαββίδη για τον Ολυμπιακό (ο Τζιάβρας αντιμετώπισε ενοχλήσεις στη μέση και αποσύρθηκε), βοήθησαν πολύ και με διαφορετικούς τρόπους οι Κομητούδης και Δαλακούρας από τον πάγκο, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν κορυφαίο τον Τράβιτσα που έδειξε ξανά την κλάση του αφού τέσσερις συμπαίκτες του ήταν διψήφιοι με πάνω από 50% στην επίθεση ενώ συνολικά οι Πειραιώτες είχαν μόλις 5 (!) λάθη σε αυτόν τον τομέα σε 110 προσπάθειες σε 5 σετ!

Για την Αρκάς αναμενόμενα ξεχώρισε ο Γκρόζερ που είχε 28 πόντους αλλά με τους 9 από τους 14 άσους της ομάδας του!

Ο τρόπος που σέρβιρε η Αρκάς δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό στο 1ο σετ με τους Μαντιρατσί και Γκρόζερ. Ο Γερμανός επωμίσθηκε ειδικά στο πρώτο κομμάτι του αγώνα τον όγκο των επιθέσεων των Τούρκων που βρέθηκαν με σταθερότητα στο +4 (από το 4-8 ως το 12-16), ακόμα και στο +5 (10-15).

Οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν το πρώτο καλό σερί τους με τα σερί του Τζούριτς και στη συνέχεια παρέλαβε τη σκυτάλη ο Ιντάλγκο. Ο πολύπειρος ακραίος είχε στο σετ 4/5 επιθέσεις και γύρισε όλο το σετ με τα σερβίς του. Το 17-19 με τους… κεραυνούς του έγινε 21-19 (!) και ο Ολυμπιακός έφτασε στο πρώτο σετ μπολ που χάθηκε αμέσως αλλά όχι και το δεύτερο αφού οι Σλοβένοι με διπλό μπλοκ διαμόρφωσαν το 26-24.

Η ιστορία γράφτηκε ανάποδα στο 2ο σετ γιατί ο Ολυμπιακός έπαιξε έξυπνα στο ξεκίνημα και το +3 (5-2) με τα σερβίς των Στερν και Ιντάλγκο. Η Αρκάς γύρισε με τον Γκαζί και τον Γκρόζερ (8-8) και αναμενόμενα το ματς έγινε ντέρμπι. Που κρίθηκε το σετ; Στα σερβίς του απίθανου Γερμανού που πήγε στη γραμμή με το σκορ στο 21-21 και όταν έφυγε, οι δύο πλευρές άλλαζαν πλευρά στο τάραφλεξ αφού πήρε 4 άσους για το 21-25!

Το ίδιο καταλυτικός ήταν και στο 3ο σετ. Το 4-3 έγινε εύκολα 4-6 από τα δικά του σερβίς και ο Γκαζί – όπως στο 2ο – έφερε το +4 (6-10) με τον Δαλακούρα να περνά εσπευσμένα αντί του Ιντάλγκο και να βελτιώνει την εικόνα του Ολυμπιακού στην πίσω ζώνη για να ψαλιδιστεί η διαφορά και να επιστρέψει με πιο καθαρό μυαλό ο Κουβανός.

Ταυτόχρονα, ο Τζούριτς με δύο σερί άσους (μετά από διπλό μπλοκ Παγένκ και Ιντάλγκο) έκανε το 17-16 και ο Ιντάλγκο μετά από ασύλληπτη δική του άμυνα διαμόρφωσε το +2 στην κόντρα μπάλα (19-17).

Ο Καστελάνι πέρασε τον Κομητούδη για το σερβίς που δυσκόλεψε την υποδοχή της Αρκάς (22-19) που έτρεξε σερί 0-3 (ο Εζτούρκ πήρε άσο στον Τζιάβρα) και βρήκε πρώτη σετ μπολ σε μια τεράστια χαμένη ευκαιρία του Στερν στην αλλαγή πάνω στο δύσκολο σερβίς του Γκρόζερ (23-24). Ο Κουμεντάκης που έβγαλε την αμέσως επόμενη κρίσιμη υποδοχή, τελείωσε την κόντρα και ο Στερν με μπλοκ πάνω στον Γκρόζερ έκανε το 25-24. Μετά από χαμένο και άστοχη επίθεση του Γερμανού διαγώνιου ο Ολυμπιακός έκανε το 26-24 για το 2-1!

Σε περίπτωση που αναρωτιέστε, πάλι ο Γκρόζερ (με επίθεση και άσο στον Καρασαββίδη που ξεκίνησε βασικός στο 4ο σετ) έχτισε την πρώτη διαφορά της Αρκάς, με τον Τζούριτς να απαντά με άσο.

Ο Μαντιρατσί δημιούργησε κι αυτός προβλήματα στην ερυθρόλευκη υποδοχή και έκανε το +4 (10-14) ενώ στην επίθεση βοήθησε πάρα πολύ τον Γκρόζερ ώστε η Αρκάς να κρατήσει μια ασφαλή διαφορά (18-20), φροντίζοντας να βγάλει με πλασέ του Γερμανού τον Ιντάλγκο από το σερβίς. Οι Τούρκοι πήραν τρία σετ μπολ μετά τη χαμένη κόντρα του Ολυμπιακού να μειώσει στον πόντο (21-24) και αξιοποίησαν το τελευταίο για να κάνουν το 2-2.

Με σερί 4-0 ο Ολυμπιακός (φανταστικά σερβίς του Ιντάλγκο) έκανε το 5-1 αφού οι Ερυθρόλευκοι έπιασαν στο μπλοκ τον Γκρόζερ. Η Αρκάς δεν το πίστεψε ποτέ, το μπλοκ άμυνα ήταν καταπληκτικό και οι Ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν μια πολύ σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη μπροστά στον κόσμο τους με τον άσο του Ιντάλγκο να συνοδεύεται από χειροκροτήματα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΚΑΣ 3-2

ΤΑ ΣΕΤ: 26-24, 21-25, 26-24, 23-25, 15-7

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Αρκάς προήλθαν από 14 άσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Στερν 19 (17/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (13/25 επ., 29% υπ. – 16% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 9 (3/6 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (14/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 43% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 27% υπ. – 9% άριστες), Κομητούδης, Καρασαββίδης (λ., 57% υπ. – 43% άριστες), Γκουσταβάο 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνη, Δαλακούρας 2 (2/4 επ.)

ΑΡΚΑΣ (Γκλεν Χογκ): Κιγιάκ 1 (1/1 επ.), Μαντιρατσί 17 (14/35 επ., 3 άσοι, 37% υπ. – 30% άριστες), Γκαζί 11 (6/8 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Σουμπάσι 15 (10/24 επ., 5 μπλοκ, 48% υπ. – 37% άριστες), Γκρόζερ 28 (18/46 επ., 9 άσοι, 1 μπλοκ), Εζτούρκ 4 (3/6 επ., 1 άσος) / Καρατάς (λ., 32% υπ. – 25% άριστες), Τσακίρ (λ.), Γιουκσέλ, Ουλάς