19.7 C

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 25-28 (παρ.): Πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου για την Ένωση

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και πήρε στις λεπτομέρειες το εισιτήριο για τη φάση των «8» του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι στην Ηλιούπολη

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη του Ολυμπιακού στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης στον εντυπωσιακό νοκ-άουτ αγώνα για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας χάντμπολ που διεξήχθη στην Ηλιούπολη και με σκορ 28-25 (23-23 κ.δ.) πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Δράμα.

Σε ένα ντέρμπι γεμάτο εναλλαγές σε σκορ και συναισθήματα τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση με την ΑΕΚ να είναι πιο ψύχραιμη και με περισσότερη ενέργεια, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον τερματοφύλακά της (Τέπεν) που στα κρίσιμα σημεία φώναξε «παρών» όντας ο καλύτερός της παίκτης.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Ερυθρολεύκων τη φετινή σεζόν, σε Ελλάδα και Ευρώπη, έπειτα από 17 διαδοχικά θετικά αποτελέσματα.

Οι Πειραιώτες στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στην επίτευξη των βασικών τους στόχων, σε πρωτάθλημα και EHF European Cup.

Στο 1:03 της πρώτης παράτασης, οι Ερυθρόλευκοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ (24-23), με γκολ του Σλίσκοβιτς, ο οποίος ήταν και αυτός που έκανε το 25-24, στο 2:51.

Μετά το 25-25 της ΑΕΚ, το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση. Εκεί, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε δίχτυα, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες και εν τέλει, γνώρισε την ήττα από τους «Κιτρινόμαυρους» με 28-25.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-10, 11-10 (ημίχρονο), 14-14, 15-16, 19-18, 21-21, 23-23 (κ.α.), 25-25, 25-28 (παράταση)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τίκ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1