19 C

Χετάφε – Γρανάδα 2-0: Επιστροφή στις νίκες με βασικό Μαξίμοβιτς

Μετά από τρεις αγωνιστικές μακριά από τις νίκες (δύο ήττες και μία ισοπαλία), η Χετάφε επέστρεψε στα τρίποντα επικρατώντας στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης με 2-0 της Γρανάδα, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 22ης αγωνιστικής της LaLiga

Με το νέο απόκτημα του Παναθηναϊκού, εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου από την καλοκαιρινή περίοδο, Νεμάνια Μαξίμοβιτς, και πάλι στο αρχικό σχήμα (έπαιξε σε όλο το ματς), η Χετάφε επί της ουσίας «κλείδωσε» τη νίκη της από το πρώτο 45λεπτο, σκοράροντας δύο φορές μέσα σε ένα 15λεπτο με τους Γκρίνγουντ και Μαγιοράλ φτάνοντας έτσι σε μία άνετη επικράτηση επί της προτελευταίας της βαθμολογίας, Γρανάδα.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς στο 59′, όταν κέρδισαν πέναλτι το οποίο δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ ο Ουζούνι.

Ως εκ τούτου η Γρανάδα εξακολουθεί μακριά από την έδρα της να αγνοεί τη νίκη και στα 11 ματς που έχει δώσει, συμπληρώνοντας με την αποψινή 10 ήττες (έχει μία μόλις ισοπαλία με 3-3 στο «σπίτι» της ουραγού Αλμερία), ενώ επίσης στις 7 από τις 8 πιο πρόσφατες ήττες της δεν κατάφερε να σκοράρει.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 19ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/1

Αλμερία – Αλαβές 0-3 (10′, 88′ Σάμου, 52′ πεν. Ριόχα)

Σάββατο 27/1

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ράγιο Βαγιεκάνο 0-0

Λας Πάλμας – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (53′ Μουνιόθ / 65′ Βινίσιους, 84′ Τσουαμενί)

Μπαρτσελόνα – Βιγιαρεάλ 3-5 (60′ Γκουντογκάν, 68′ Πέδρι, 71′ αυτ. Μπαϊγί / 41′ Μορένο, 54′ Ακομάχ, 84′ Γκέντες, 90+9′ Σέρλοτ, 90+12′ Μοράλες)

Μαγιόρκα – Μπέτις 0-1 (45+1′ Αλτιμίρα)