17.8 C

Φούλαμ – Λίβερπουλ 1-1: Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε στον τελικό του Carabao Cup η ομάδα του Κλοπ

Παρότι ισοφαρίστηκε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και η Φούλαμ έψαξε με… λύσσα ένα ακόμη γκολ που θα έστελνε το ματς σε παράταση, η Λίβερπουλ τα κατάφερε και προκρίθηκε επί των Λονδρέζων με συνολικό σκορ 3-2 για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Carabao Cup όπου στις 25 Φεβρουαρίου θα αντιμετωπίσει στο Γούεμπλεϊ την Τσέλσι για την πρώτη κούπα του 2024.

Το εξαιρετικό γκολ του Λουίς Ντίας από νωρίς στο ματς (11′) έδωσε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Κλοπ που στο δεύτερο ημίχρονο έριξε ρυθμό και λίγο έλειψε να το πληρώσει, αλλά εν τέλει πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για έναν ακόμη τελικό τα τελευταία χρόνια στο Νησί. Για την ακρίβεια τον 15ο στον θεσμό του Λιγκ Καπ, στον οποίο είναι και πολυνίκης με εννέα κατακτήσεις.

Ο Ντιόπ με κοντινή προβολή πέτυχε το τέρμα ισοφάρισης της μαχητικής Φούλαμ, που πλέον στρέφει εξ’ ολοκλήρου την προσοχή της στην προσπάθεια παραμονής στην Premier League.