23.3 C

Μαγιόρκα – Τζιρόνα 3-2: Οι τρομεροί Νησιώτες πέρασαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου και κάνουν όνειρα… κούπας (vid)

Τι κι αν η Μαγιόρκα παλεύει για την παραμονή της στη La Liga και η Τζιρόνα την ίδια στιγμή δίνει μάχη για τον τίτλο με τη Ρεάλ, το Copa Del Rey είναι η διοργάνωση των εκπλήξεων κι αυτό φάνηκε περίτρανα στις Βαλεαρίδες.

Οι Νησιώτες επικράτησαν με 3-2 σε ένα ματς που προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο και πανηγύρισαν μία σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του ισπανικού Κυπέλλου κάνοντας όνειρα… τελικού!

Ο Λάριν έβαλε νωρίς μπροστά στο σκορ τη Μαγιόρκα και ο Πρατς της έδωσε αέρα τριών γκολ μέχρι το 45′. Το μόνο που κατάφερε η Τζιρόνα ήταν να μειώσει με πέναλτι του Στουάνι και τέρμα του Σάβιο στις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών του Copa del Rey

Θέλτα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2 (90+2′ Ντε λα Τόρε / 2′ Οϊαρθάμπαλ, 66′ Μπέκερ)

Μαγιόρκα – Τζιρόνα 3-2 (21′ Λάριν, 28′, 35′ πέν. Πρατς / 68′ πέν. Στουάνι, 90+6′ Σάβιο)

24/01 22:30 Αθλέτικ – Μπαρτσελόνα

25/01 22:00 Ατλέτικο – Σεβίλλη