22.9 C

Προμηθέας – ΑΕΚ 80-79: Οι Πατρινοί βγήκαν νικητές στην ελληνική μάχη της πρεμιέρας των «16» του BCL

Σε έναν τόσο απαιτητικό όμιλο που έχει Μούρθια και Χάποελ Χολόν, ΑΕΚ και Προμηθέας ξέρουν ότι στα μεταξύ τους παιχνίδια η νίκη είναι κάτι παραπάνω από επιτακτική αφού ο χαμένος θα μπαίνει σε μεγαλύτερους μπελάδες.

Οι Πατρινοί χαμογέλασαν στο θρίλερ της… ελληνικής πρεμιέρας στη φάση των «16» του Basketball Champions League επικρατώντας στις λεπτομέρειες της ΑΕΚ με 80-79.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δυσκολεύτηκε παρά το 50% στο τρίποντο και τις 20 ασίστ για 17 λάθη την ώρα που η ομάδα του Ζοάν Πλάθα εκτελούσε από μακριά με 33% και είχε μόλις 15 ασίστ για 20 λάθη!

Ο Χέιλ ήταν μακράν ο MVP για τους νικητές με 21 πόντους, βάζοντας τους τέσσερις στο κρίσιμο σημείο του αγώνα, ενώ ο Ρέινολντς βοήθησε τα μέγιστα με το μακρινό του σουτ, χωρίς ασφαλώς να λείψει και ο Κάουαν που έβαλε 10 από τους 27 πόντους της ομάδας του στην εντυπωσιακή τρίτη περίοδο όπου οι Πατρινοί γύρισαν από το -5 του πρώτου ημιχρόνου και βρέθηκαν στο +4.

Στο ντεμπούτο του Όστιν Χόλινς (9π., 4 ριμπ., 2 ασίστ) με τη νέα του ομάδα, η ΑΕΚ είχε αρκετά νεκρά διαστήματα και προδόθηκε από την απουσία μακρινού σουτ αφού κατά τα άλλα είχε τον έλεγχο στα ριμπάουντ (28-40).

Νάιτ και ΜακΡέι βρέθηκαν σε κακή βραδιά, με τον Τίλμαν να είναι η πραγματικά μεγάλη απειλή στο καλάθι των Πατρινών (18π.).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 11/28 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 16/25 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 29 φάουλ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 22/30 βολές, 40 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 26 φάουλ, 20 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ