19 C

Γρανάδα – Ατλέτικο 0-1: Εκτός έδρας τρίποντο μετά από τρεις μήνες με το 19ο γκολ του Μοράτα

Καταπονημένη από το παιχνίδι Κυπέλλου με τη Ρεάλ Μαδρίτης και την αγχωτική πρόκριση στην παράταση, η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν είχε πολλή ενέργεια στο ρεζερβουάρ για την αναμέτρηση με τη Γρανάδα στο «Λος Κάρμενες» της Ανδαλουσίας.

Οι γηπεδούχοι καίγονταν έστω για βαθμό αλλά η καταπονημένη Ατλέτικο πήρε με την… ελάχιστη προσπάθεια (0-1) παρά το πρώτο κακό ημίχρονο.

Ο Άλβαρο Μοράτα έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 54′ με το 19ο γκολ του (σε όλες τις διοργανώσεις και 5ο μέσα στο 2024) μετά την ωραία ασίστ του Γκριεζμάν και έδωσαν τα πάντα για να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα ως τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το πέτυχαν και έβαλαν τέλος στο σερί των τεσσάρων εκτός έδρας αγώνων στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη (πρώτη μετά τις 21/10 και το 0-3 απέναντι στη Θέλτα) και πάτησαν στην 4άδα με 41 βαθμούς (όσους έχει και η Μπιλμπάο που ηττήθηκε από τη Βαλένθια).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/1

Αλαβές – Κάντιθ 1-0 (51′ πεν. Ριόχα)

Σάββατο 20/1

Ράγιο Βαγιεκάνο – Λας Πάλμας 0-2 (35′ Μολέιρο, 83′ Μουνιόθ)

Βιγιαρεάλ – Μαγιόρκα 1-1 (61′ Ντούρο / 90+1′ Γιάμπρες)

Βαλένθια – Μπιλμπάο 1-0 (61′ Ντούρο)

Θέλτα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (11′ Μπράις)

Κυριακή 21/1

Οσασούνα – Χετάφε 3-2 (9′ Ρουμπέν Γκαρθία, 31′ Μουνιόθ, 80′ Αρέσο / 64′ Μαγιοράλ, 68′ Μαξίμοβιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης – Αλμερία 3-2 (57′ πεν. Μπέλιγχαμ, 67′ Βινίσιους, 90+9′ Καρβαχάλ / 1′ Ραμαζάνι, 43′ Έντερ)

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-4 (56′, 59′ Ίσκο / 21′, 48′, 90+2′ Φεράν Τόρες, 90′ Φέλιξ)

Τζιρόνα – Σεβίλλη 5-1 (13′, 15′, 19′ Ντόβμπικ, 56′ Τσιγκάνκοφ, 89′ Στουάνι / 10′ Ρομέρο)