28 C

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 85-80: Γλίτωσε το έμφραγμα ο ΠΑΟ, μεγάλη ψυχή κι άλλη τόση γκίνια παρά τη μέτρια εμφάνισή τους οι νταμπλούχοι

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πάρει το ματς με μεγάλη διαφορά, αλλά η άρνηση του Ολυμπιακού να υποκύψει παρά τη λειψανδρία στους ψηλούς πρόσφερε ένα θρίλερ μέχρι και την τελευταία κατοχή, το οποίο κρίθηκε από μια χαμένη βολή του Γκος και ένα χοντρό λάθος του Γουόκαπ

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε το καλό μομέντουμ του στο ΟΑΚΑ και πήρε τη νίκη (δεύτερη φέτος στο πρωτάθλημα) απέναντι στον Ολυμπιακό με 85-80 κάνοντας το πολύ καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας.

Ήταν όσο ντέρμπι θα περίμενε κανείς αλλά με τα προβλήματα να μη λείπουν. Ο Ολυμπιακός έχασε τον Μιλουτίνοφ στην 3η περίοδο με τραυματισμό (που έδειξε να είναι σοβαρός) ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε τον Σλούκα που είχε αγωνιστεί μόλις για 7′ (0/4 σουτ) και η απουσία του προστέθηκε σε αυτή του Βιλντόσα.

Ελλείψει και των δύο σέντερ του, ο Ολυμπιακός κατέβαλε κάθε προσπάθεια και επέστρεψε από διψήφιες διαφορές δείχνοντας τον χαρακτήρα του. Κι αυτό είναι από μόνο του κάτι πολύ σπουδαίο για τους Ερυθρόλευκους που 6’30” πριν το τέλος του αγώνα έχασαν με το 5ο φάουλ τον εξαιρετικό Πετρούσεφ και έπαιξαν στο «5» με τον Παπανικολάου.

Δεν πτοήθηκαν, επέστρεψαν και με τρίποντο του Πίτερς μείωσαν στον πόντο (80-79), με τον Γκραντ να βάζει 1/2 βολές και τον Γκος να χάνει την ευκαιρία του αγώνα αφού αντί να βάλει το καλάθι και τη βολή (3π.) έβαλε 1/2 και στη συνέχεια ο Γουόκαπ έκανε τεράστιο λάθος στην επαναφορά με τους Πράσινους να παίρνουν τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Γκραντ με 19 πόντους και δεύτερο τον Γκριγκόνις με 18 με τους δύο τους να κάνουν τη διαφορά χωρίς να υστερήσει (στο σκοράρισμα) ο Ναν που έκανε τη δουλειά στη 2η περίοδο. Μήτογλου και Λεσόρ πήραν τα πάνω τους όταν έμεινε χωρίς ψηλούς ο Ολυμπιακός.

Οι Ερυθρόλευκοι κέρδισαν τον Πετρούσεφ που έκανε σπουδαία εμφάνιση με 18 πόντους ενώ παρότι ήταν μοιραίος ο Γκος στο τέλος είχε 16 πόντους και 7 ασίστ ενώ ο Πίτερς είχε 14! Συνολικά οι πόντοι από τον πάγκο ήταν 8-44 ενώ το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως σε ματς τόσων επαφών και σκληρού παιχνιδιού οι Πράσινοι έκλεισαν το ματς με μόλις 15 φάουλ και με βολές 31-14 υπέρ!

ΤΟ ΜΑΤΣ

Μετά τα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός έδειχνε το μεγάλο πρόβλημα που έχει στην άμυνα αλλά και την έλλειψη συγκέντρωσης με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε πολλά λάθη.

Ο Πίτερς μείωσε στους τέσσερις (10-6) με τον Παναθηναϊκό να τρέχει σερί 10-0 μέσα σε 3′ και πρωταγωνιστές τους Γκραντ, Γκριγκόνις και Λεσόρ σε αυτό το διάστημα.

Οι Ερυθρόλευκοι συμμάζεψαν την κατάσταση με ένα επιμέρους 3-12 (23-18) ως το 10′ χάρη στην ενέργεια και τους πόντους που έδωσαν από τον πάγκο ο Μπραζντέικις και ο Πετρούσεφ.

Ο Μπαρτζώκας έμοιαζε να βρίσκει το σχήμα πάνω στο οποίο θα βασιστεί στη δεύτερη περίοδο (ο Μιλουτίνοφ είχε χρεωθεί με δύο φάουλ από νωρίς) και ο Πετρούσεφ στο «5» έκανε τρομερά πράγματα στη δεύτερη περίοδο απέναντι στον Ναν που πήρε όλη την επίθεση του Παναθηναϊκού επ’ ώμου (και είχε έναν λόγο παραπάνω από τη στιγμή που ο Σλούκας τέθηκε νοκ άουτ με πρόβλημα στον προσαγωγό).

Στο -5 (31-26) και με το μομέντουμ του αγώνα να δείχνει βελτίωση του Ολυμπιακού και καλύτερη κυκλοφορία και ροή στην μπάλα, ο Μπραζντέικις έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ναν και ξαφνικά οι Πράσινοι πήραν την απαραίτητη ψυχολογία, χτύπησαν κοντά στο καλάθι και έφτασαν στο +14 με σερί 9-0 (40-26) από τον Αμερικανό σκόρερ.

Ο Γκος έγινε άξιος συμπαραστάτης του Πετρούσεφ στην επίθεση με προσωπικές ενέργειες, πήρε και το 3ο φάουλ του Ναν και ο Ολυμπιακός με αυτοπεποίθηση πλησίασε στο καλάθι (44-42) με τα κακώς κείμενα του πρώτου μέρους να αποτελούν παρελθόν και τους φιλοξενούμενους να έχουν πλέον άλλον αέρα.

Τα πάντα όμως άρχισαν να διαφοροποιούνται ξανά όταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ τραυματίστηκε σοβαρά στον αστράγαλο έπειτα από καλάθι του στην τρίτη περίοδο. Ο Κώστας Παπανικολάου έπεσε πάνω στον Σέρβο σέντερ που με 7’38” για την ολοκλήρωση της περιόδου γύρισε τον αστράγαλο του αριστερού ποδιού του κατά την επιστροφή του στην άμυνα.

Αμέσως έγινε αντιληπτό πως πρόκειται για τραυματισμό που δεν θα του επιτρέψει να συνεχίσει, με τον κόσμο του Παναθηναϊκού να τον χειροκροτάει ιπποτικά κατά την αποχώρησή του με το σκορ στο 50-44.

Το σκοράρισμα πλέον δεν ήταν ζήτημα Ναν, αφού ο Παναθηναϊκός προσπάθησε (και το κατάφερε) να χτυπήσει κοντά στο καλάθι με τον Μήτογλου και τον Λεσόρ πάνω στον Πετρούσεφ που απολύτως φυσιολογικά άρχισε να φθείρεται.

Ο Ολυμπιακός κόλλησε στην επίθεση, έβαλε 10 πόντους μετά την αποχώρηση του Μιλουτίνοφ (με Πετρούσεφ και Λαρεντζάκη) και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +9 στη λήξη της 3ης περιόδου.

Με 10-0 σερί στην 4η περίοδο και τον Γκριγκόνις να επανεμφανίζεται για να δώσει 8 πόντους (70-58) όλα άρχισαν να γίνονται θεωρητικά πιο εύκολα για τον Παναθηναϊκό πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που ο Πετρούσεφ αποχώρησε στα 6’30” με το πέμπτο του φάουλ.

Ο Ολυμπιακός δεν το παράτησε παρότι έπαιξε στο «5» με τον Παπανικολάου και με αδόκιμα σχήματα, επέστρεψε και το πάλεψε ως το τέλος. Μετά το τρίποντο του Πίτερς μείωσαν στον πόντο (80-79), με τον Γκραντ να βάζει 1/2 βολές και τον Γκος να χάνει την ευκαιρία του αγώνα αφού αντί να βάλει το καλάθι και τη βολή (3π.) έβαλε 1/2 και στη συνέχεια ο Γουόκαπ έκανε τεράστιο λάθος στην επαναφορά με τους Πράσινους να παίρνουν τη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Συμεωνίδης – Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 44-42, 63-54, 85-80.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 23/40 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 24/31 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/14 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη, 25 φάουλ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 19 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ναν 16 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Λεσόρ 11 (4/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Γκριγκόνις 18 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Μήτογλου 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (2/2 βολές, 2 κλεψίματα), Σλούκας (0/4 σουτ), Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο 4, Ερνανγκόμεθ 2 (4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κάναν 2, Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πίτερς 14 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοφ 4, Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 6 (2/4 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ, Μπραζντέικις 4, Πετρούσεφ 18 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)