18.7 C

Super League 2: Πάτησε κορυφή ο Λεβαδειακός, λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Καλλιθέα

Ο Λεβαδειακός δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στον Καμπανιακό και επικρατώντας με 3-0 προσπέρασε την ΑΕΛ στην κορυφή της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου της Super League 2.

Η ομάδα της Βοιωτίας εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Μακεδονικού που έβαλε χθες στοπ στην ΑΕΛ και πλέον βρίσκεται μόνος του στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Τσιριγώτης ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους καθώς με δύο τέρματα στο 16′ και στο 55′ σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 63ο λεπτό ο Γιαννιώτας.

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει και η Καλλιθέα στον δεύτερο όμιλο, που ωστόσο χρειάστηκε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή και να βρει γκολ νίκης στο 90+3′ για να επικρατήσει με 1-2 επί του Γιούχτα.

Προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε στο 55′ ο Αλεξόπουλος από το σημείο του πέναλτι, με τον Ματίγια στο 78′ να ισοφαρίζει με τον ίδιον τρόπο και τους φιλοξενουμένους να παίρνουν τη μεγάλη νίκη με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ)