24 C

Coupe de France: Η Ρεν απέκλεισε στα πέναλτι τη Μαρσέιγ, εκτός και η Κυπελλούχος Τουλούζ (hls)

Η φοβερή Ρεν εξασφάλισε την πρόκρισή της στους 16 του Κυπέλλου Γαλλίας πετώντας εκτός συνέχειας τη Μαρσέιγ μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βερετού στο 29ο λεπτό έπειτα από το γύρισμα του Κλος – σε ένα πρώτο ημίωρο όπου οι Ναδίρ και Μουρίλο αποχώρησαν με αναγκαστικούς τραυματισμούς – με τη Ρεν να κερδίζει πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αλλά τον Μπουριζό να το χάνει.

Ο φυσικός ηγέτης των γηπεδούχων εξιλεώθηκε με την ασίστ που πιστώθηκε στο γκολ ισοφάρισης του Τεριέ στο 53′. Το 1-1 παρέμεινε και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι εκεί όπου ο Ζιγκό έχασε το 9ο (!) των φιλοξενούμενων (17ο) και ο Ναγκίντα ευστόχησε για το 9/9 της Ρεν που έφερε την πρόκριση.

Αποκλεισμό-σοκ στα πέναλτι γνώρισε η Κυπελλούχος Τουλούζ από τη Ρουέν εκτός έδρας. Η 6η ομάδα της 3ης κατηγορίας μετά το 3-3 της κανονικής διάρκειας επικράτησε με 12-11 στα πέναλτι με τον Σουάσο να είναι ο μοιραίος και τη Ρουέν να περνά στους «16» όπου θα αντιμετωπίσει τη Μονακό.