18.7 C

Μαρόκο – Κονγκό 1-1: Ο Ελ Κααμπί πέρασε αλλαγή, έχασε πέναλτι ο Μπακαμπού

Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής βρίσκεται το Μαρόκο παρά το 1-1 με το Κονγκό.

Οι Μαροκινοί προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ζιγές από τα αριστερά και το σουτ στην κίνηση του Χακίμι για το 1-0.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 41ο λεπτό αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπακαμπού βρήκε στο δεξί δοκάρι και έφυγε άουτ. Η ισοφάριση πάντως ήρθε τελικά στο 76′ με τον Σιλάς που ήταν η τελευταία αλλαγή των Κονγκολέζων ως εκείνο το σημείο (μπήκε στο 64′) και το τελικό 1-1 έδωσε έναν βαθμό στο Μαρόκο που έφτασε τους τέσσερις ενώ το Κονγκό έφτασε τους δύο.

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί του Ολυμπιακού πέρασε αλλαγή στο 80′ αντί του Γιουσέφ Εν Νεσιρί.