24 C

Λειψία – Λεβερκούζεν 2-3: Απόδραση τίτλου στις καθυστερήσεις για τις Ασπιρίνες

Μεγάλη νίκη στον δρόμο προς τον τίτλο πανηγύρισε η Μπάγερ Λεβερκούζεν που με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τεράστιο διπλό με 2-3 στην έδρα της Λειψίας.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ετοιμάστηκε για μία δύσκολη εκτός έδρας αποστολή θέλοντας μόνο τη νίκη, καθώς γνωρίζει πως η Μπάγερν Μονάχου βρίσκεται από πίσω της με ματς λιγότερο.

Αυτή ήρθε μέσα από χίλια κύματα και έτσι η Λεβερκούζεν κατάφερε να διατηρήσει το μαξιλαράκι 7 βαθμών από τους Βαυαρούς που έχουν δύο ματς λιγότερα.

Οι Ταύροι προηγήθηκαν δύο φόρες στο παιχνίδι ωστόσο λύγισαν από την ανωτερότητα των φιλοξενουμένων που έκαναν 18 τελικές και δεν τα παράτησαν μέχρι την τελευταία στιγμή. Ο Τσάβι Σίμονς έδωσε προβάδισμα μόλις στο 7′ στους γηπεδούχους, για να έρθει ο Τέλα και να ισοφαρίσει στο 47′.

Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ για τις Ασπιρίνες καθώς ο Οπεντά μόλις 9 λεπτά αργότερα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Λειψία. Άμεση ήταν και η απάντηση της Λεβερκούζεν με τον Τα στο 63′, με το παιχνίδι να οδηγείται σε συγκλονιστικό φινάλε.

Εκεί ο Ινκαπίας χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη σερί νίκη στις καθυστερήσεις για τη Λεβερκούζεν, με τη Λειψία να χάνει τεράστια ευκαιρία για ένα σημαντικό αποτέλεσμα που θα της έδινε ανάσα στη μάχη της τετράδας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/1

Μάιντς – Ουνιόν Βερολίνου (αναβ.)

Σάββατο 20/1

Κολωνία – Ντόρτμουντ 0-4 (12′, 61′ Μάλεν, 58′ πεν. Φίλκρουγκ, 90+2′ Μουκόκο)

Μπόχουμ – Στουτγκάρδη 1-0 (50′ Μπέρο)

Ντάρμσταντ – Άιντραχτ 2-2 (61′ Τζούσταβ, 90+5′ Κλάρερ / 33′ Ενκουνκού, 51′ Νάουφ)

Φράιμπουργκ – Χόφενχαϊμ 3-2 (37′ Χέλερ, 55′ Γκρίφο, 85′ Σάλαϊ / 57′ Βέχορστ, 77′ Μπάιερ)

Χάιντενχαϊμ – Βόλφσμπουργκ 1-1 (45+2′ αυτ. Γιεντς / 7′ Τσέρνι)

Λειψία – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3 (7′ Σίμονς, 56′ Οπεντά / 47′ Τέλα, 63′ Τα, 90+1′ Ινκαπίας)