23.3 C

Άλμπα – Μπάγερν 65-82: Βαυαρική παρέλαση στον γερμανικό εμφύλιο

Το όνομα του Μπράνκο Ντάνκοβιτς ενδεχομένως να μας απασχολήσει για καιρό. Προς το παρόν, κρατάμε το γεγονός ότι ο γιγαντόσωμος Κροάτης έκανε την καλύτερη εμφάνιση της μέχρι τώρα καριέρας του στη Euroleague στο πάντα ιδιαίτερο γερμανικό ντέρμπι.

Ο 23χρονος σέντερ έκλεισε το ματς κόντρα στην Άλμπα με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 20 βαθμούς αξιολόγησης, αριθμοί αρκετοί για να του εξασφαλίσουν τον τίτλο του MVP για πρώτη φορά. Οι Βερολινέζοι μπόρεσαν να αντισταθούν μονάχα για ένα δεκάλεπτο, αφού στο τέλος του ημιχρόνου οι Βαυαροί είχαν φτάσει ήδη τη διαφορά στο +13.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε άνετα με 82-65 της ουραγού Άλμπα, για την 22η αγωνιστική, θριαμβεύοντας στον γερμανικό «εμφύλιο» και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-13. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι «βυθίστηκαν» στο 4-18.

Η Μπάγερν ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά από επιμέρους σκορ 24-11 πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (43-30), έχοντας βάλει τις βάσεις του «διπλού». Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο παρέμεινε και στην τρίτη περίοδο σε απόσταση ασφαλείας, ενώ με νέο ξέσπασμα σε άμυνα και επίθεση στον… επίλογο της αναμέτρησης, έδωσε στη νίκη της διαστάσεις θριάμβου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Νίκολιτς, Ραντοΐκοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλεζ): Μπράουν 9 (8 ριμπάουντ), Πρόσιντα, Σπανιόλο 15 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουέτζελ 13 (4 ριμπάουντ), Ντίλοου, Μάτισεκ, Σνάιντερ, Τόμας 10 (2 ριμπάουντ), Χέρμανσον 8, Κουμάτζι 2 (7 ριμπάουντ), Τίμαν 8, Μπιν

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 6 (2 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 14 (4 ριμπάουντ), Έντουαρντς 13 (3/9 τρίποντα), Γκίφαϊ 3, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 2, Μπολμάρο 4 (6 ριμπάουντ), Λούτσιτς, Ομπστ 9 (3/5 τρίποντα), Ιμπάκα 11 (5 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 14 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπούκερ 6 (5 ριμπάουντ)