16.1 C

Ναντ – Μίλων 3-2 (Χρυσό σετ: 13-15): Επική πρόκριση στη Γαλλία για τους μαγικούς Νεοσμυρνιώτες!

Ο απίθανος Μίλωνας μετά από τρίωρη μάχη στη Γαλλία κατάφερε να αφήσει εκτός CEV Cup τη Ναντ και να πετύχει μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στο ευρωπαϊκό βόλεϊ τη φετινή σεζόν

Ο Μίλωνας το έκανε ξανά, η παρέα από τη Νέα Σμύρνη έγραψε ξανά ιστορία στο CEV Cup. Αν και ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ, η ομαδάρα του Σάκη Ψάρρα πήρε επική πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης μέσα στην έδρα της Ναντ και στο χρυσό σετ (13-15).

Το μπάτζετ δεν έπαιξε κανέναν απολύτως ρόλο ούτε απέναντι στη γερμανική Ντίρεν στον προηγούμενο γύρο και ούτε τώρα απέναντι στην πολύ ισχυρή Ναντ του Ουμπέρ Ενό που κάνει μια σπουδαία σεζόν.

Οι Νεοσμυρνιώτες μετά την επικράτηση με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι στο «Κροίσος Πέρσης» ήθελαν καθαρή νίκη ή ήττα με δύο σετ για να στείλουν το ματς στο χρυσό σετ στη Ρεζέ της Γαλλίας μπροστά σε 2.500 φίλους της Ναντ. Όχι μόνο τα βρήκαν γρήγορα αλλά είχαν τέσσερις ευκαιρίες για νίκη και πρόκριση με 2-3 σετ. Έχασαν τα τέσσερα ματς μπολ, οι Γάλλοι έμειναν ζωντανοί αλλά στο χρυσό σετ ο Μίλωνας τελείωσε την πρόκριση και τυπικά εξασφάλισε την ιστορική παρουσία του στους «8» του CEV Cup.

Εκεί μαζί με τις άλλες τρεις ομάδες από τη συγκεκριμένη διοργάνωση, θα τεθεί αντιμέτωπος με μια από τις τέσσερις χειρότερες τρίτες του CEV Champions League (πιθανός αντίπαλος και ο Ολυμπιακός αν καταλάβει την 3η θέση στον όμιλό του).

Όσο για το πώς το κατάφερε ο Μίλων; Με σπουδαίο μπλοκ άμυνα, καλό side out σε κρίσιμα σημεία των σετ και εξαιρετική διαχείριση από τον πάγκο του. Ο Σάκης Ψάρρας είδε τον ταλαντούχο Νανόπουλο να τον βγάζει ασπροπρόσωπο αντί του αρνητικού Μολίνα, ενώ ο Θεοδόσης βοήθησε επίσης αντί του Μπάση.

Αμφότεροι επέστρεψαν με πιο καθαρό μυαλό και έτσι μια ομάδα που μόλις πέρσι έπαιξε για πρώτη φορά στην Ευρώπη (Challenge Cup) κατάφερε να προκριθεί στη δεύτερη σερί παρουσία της και μάλιστα σε ανώτερη διοργάνωση (CEV Cup) αποκλείοντας κατά σειρά τέσσερις ομάδες, η μία πιο δυνατότερη από την άλλη.

Η πρόκριση ασφαλώς αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία από τη στιγμή που ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του γαλλικού βόλεϊ και γιος του προπονητή της Ναντ, ο Ματίς Ενό, έπαιξε κανονικά (απουσίαζε στο πρώτο παιχνίδι) και ουσιαστικά έκανε ακόμα πιο δυσκολοκατάβλητη την ομάδα του, η οποία μένει εκτός Ευρώπης από μια άπειρη ομάδα που όμως έχει δείξει πως έχει μεγάλο μέταλλο στον αγωνιστικό της χαρακτήρα.

Η Ναντ με άριστη υποδοχή και πίεση από το σερβίς της – και χωρίς τον εύκολο πόντο από τον Τσιζόμπα – προηγήθηκε εύκολα στα σετ αλλά ο Μίλων αποδείχθηκε σκληρό καρύδι στη συνέχεια.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στα σετ με πρωταγωνιστή τον Νανόπουλο που ήρθε από τον πάγκο και αντικατέστησε εξαιρετικά τον Μολίνα. Ο ταλαντούχος ακραίος πήρε κρίσιμους πόντους για να κάνει ο ίδιος το 1-1 με 23-25.

Οι διορθωτικές κινήσεις από τον Σάκη Ψάρρα συνεχίστηκαν, ο Θεοδόσης ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ αντί του Μπάση και οι Νεοσμυρνιώτες εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι: Βρέθηκαν δύο φορές στο +4 και έφτασαν άνετα σε τρία σετ μπολ (21-24) με τα σερβίς του Ουέτς να οδηγούν στο 23-24. Μάλιστα, οι Γάλλοι είχαν κόντρα μπάλα αλλά ο Τσιζόμπα εκτέλεσε άουτ για το 1-2.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν σχετικά εύκολα για το 2-2 ενώ στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο μεγαλύτερο διάστημα του σετ. Ο Γιορντάνοφ με τρεις σερί επιθέσεις έδωσε ματς μπολ πρόκρισης στον Μίλωνα (13-14) αλλά ο Μολίνα έχασε το σερβίς (14-14).

Ο Γιορντάνοφ έδωσε δεύτερο ματς μπολ, με τον Ματίς Ενό να το σβήνει και αυτό. Ο Νανόπουλος – μετά από κερδισμένο τσάλεντζ – έκανε το 15-16, ο Γιορντάνοφ το 16-17. Οι παίκτες του Ενό είχαν διαρκώς απαντήσεις και ο Ουέτς με άσο έκανε το 19-17 στην πρώτη ευκαιρία που της δόθηκε για να πάρει τη νίκη αλλά και να στείλει το ματς στο χρυσό σετ εκεί όπου το θρίλερ συνεχίστηκε.

Ο Μίλων είχε ξανά το πάνω χέρι και έφτασε στο +2 (10-12) με τη Ναντ να ισοφαρίζει (13-13) αλλά τον Μπάση να δίνει την πρώτη ευκαιρία πρόκρισης στους φιλοξενούμενους (13-14). Οι Νεοσμυρνιώτες δεν την άφησαν να πάει χαμένη και πέρασαν στους «8»!

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (25-18, 22-25, 23-25, 25-20, 19-17) ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ: 13-15 σε 162′

*Οι πόντοι της Ναντ προήλθαν από 10 άσους, επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσους, 69 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

ΝΑΝΤ (Ουμπέρ Ενό): Σαμπουασάν 2 (2 άσοι), Ματίς Ενό 18 (14/31 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες), Μανίν 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Μόντες 16 (11/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Τσιζόμπα 25 (21/54 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Πασκουάλ 14 (12/29 επ., 2 άσοι, 61% υπ. – 54% άριστες) / Μασιμίνο (λ., 66% υπ. – 53% άριστες), Ουέτς 8 (5/9 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μπεν Ρομντάν, Λεμέρ, Μπονόν 1 (1/1 επ.)

ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 13 (8/14 επ., 5 μπλοκ), Μπάσης 6 (5/9 επ., 1 άσος), Γιορντάνοφ 23 (22/57 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 10 (8/24 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 20% άριστες), Πολιάν 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 37% άριστες) Χερ 2 (2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ., 44% υπ. – 33% άριστες), Θεοδόσης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 18 (16/27 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες)