19.9 C

Αταλάντα – Φροζινόνε 5-0: Καθάρισε σε 14 λεπτά και παραμένει στη μάχη για την τετράδα

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Αταλάντα που καθάρισε από το πρώτο μέρος το ματς με τη Φροζινόνε για να επικρατήσει τελικά με 5-0.

Η ομάδα του Γκασπερίνι συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης και να είναι δυνατά μέσα στη μάχη για μια θέση στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Champions League της νέας σεζόν.

Κόντρα στη Φροζινόνε δεν είχε κανένα θέμα, με τους Κουπμάινερς (8′), Έντερσον (13′) και Ντε Κετελάρε ένα λεπτό αργότερα (14′), να τελειώνουν ουσιαστικά το ματς από πολύ νωρίς και να δίνουν ακόμη μία νίκη στην Αταλάντα, η οποία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση καθώς λίγες μέρες πριν απέκλεισε εκτός έδρας τη Μίλαν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Coppa Italia.

Το 4-0 έγραψε ο Τζαπακόστα από κοντά στο 83′ ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σε φάση διαρκείας ο Χολμ που σημείωσε το πρώτο του γκολ με τους Μπεργκαμάσκι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 13/1

Νάπολι – Σαλερνιτάνα 2-1 (45+4′ πεν. Πολιτάνο, 90+6′ Ραχμάνι / 29′ Καντρέβα)

Τζένοα – Τορίνο 0-0

Βερόνα – Έμπολι 2-1 (3′ Τζούριτς, 56′ Ενγκονγκ / 64′ Ζουρκόφσκι)

Μόντσα – Ίντερ 1-5 (69′ πεν. Πεσίνα / 12′, 60′ Τσαλχάνογλου, 14′, 84′ πεν. Μαρτίνες, 88′ Τουράμ)

Κυριακή 14/1

Λάτσιο – Λέτσε 1-0 (58′ Φελίπε Άντερσον)

Κάλιαρι – Μπολόνια 2-1 (31′ Πετάνια, 69′ αυτ. Καλαφιόρι / 24′ Ορσολίνι)

Φιορεντίνα – Ουντινέζε 2-2 (55′ Μπελτράν, 87′ πεν. Ενζολά / 10′ Λόβριτς, 73′ Τοβέν)

Μίλαν – Ρόμα 3-1 (11′ Αντλί, 56′ Ζιρού, 84′ Ερναντέζ / 69′ πεν. Παρέδες)

Δευτέρα 15/1

Αταλάντα – Φροζινόνε 5-0 (8′ πεν. Κουπμάινερς, 13′ Έντερσον, 14′ Ντε Κετελάρε, 83′ Τζαπακόστα, 90+1′ Χολμ)