17.7 C

Ολυμπιακός – Κολοσσός 71-52: Ξεπέρασε το μετατραυματικό στρες της Ισπανίας με μπροστάρη Μιλουτίνοφ (vid)

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Φαλ και Πετρούσεφ (ο Σίκμα είναι εκτός λίστας) και χρειάστηκε ένα ημίχρονο προκειμένου να «επιστρέψει» πνευματικά από τη Βιτόρια και να καθαρίσει το ματς με τους Ροδίτες - Όαση ο τρομακτικός Μιλουτίνουφ με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ σε 32 λεπτά

Δεν ήταν μια αναμέτρηση που θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό του οποιουδήποτε, ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου στο ΣΕΦ με 71-52 μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και λίγα 24ωρα πριν την ευρωπαϊκή μάχη με τη Μακάμπι στο Φάληρο.

Οι Ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες, ήταν εμφανώς καταπονημένοι και απογοητευμένοι από τα αρνητικά αποτελέσματα στην Ισπανία και αντιμετώπισαν με πολύ χαμηλές ταχύτητες τον Κολοσσό.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ στα 32’07” που έμεινε στο παρκέ, ο Άλεκ Πίτερς πρόσθεσε 15 και ο Αϊζέια Κάνααν άλλους 10 σε έναν αγώνα που δεν θα θυμάται κανείς για τη συνολική εικόνα του αφού υπήρξε μεγάλη αστοχία εκατέρωθεν.

Πήρε ένα ημίχρονο στον Ολυμπιακό για να βάλει μπροστά τη μηχανή, να παίξει άμυνα σε καλό επίπεδο και να βάλει κάποια σουτ ώστε να ανοίξει τη διαφορά και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Ροδίτες με μπροστάρη τον Πετρόπουλο στη δεύτερη περίοδο (3/3 διαδοχικά τρίποντα) προηγήθηκαν και έκλεισαν στο +5 το πρώτο μέρος ενώ παρά τα μικρά καλά διαστήματα από Περάντες – Σίτου, ο Γκάουντλοκ ήταν η κύρια πηγή πόντων και δημιουργίας (14π., 4 ασίστ).

TΟ ΜΑΤΣ

Ήταν προφανές πως οι απουσίες Πετρούσεφ – Φαλ σε συνδυασμό με εκείνες των ΜακΚίσικ – Σίκμα (δεν είναι δηλωμένοι) θα δημιουργούσαν σημαντικό έλλειμμα στη θέση των ψηλών. Ο Ολυμπιακός είχε μόνο τρεις στη διάθεσή του αλλά και συνολικό έλλειμμα ενέργειας στο παρκέ του ΣΕΦ. Οι Ροδίτες προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και το κατάφεραν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +3 με τους Ερυθρόλευκους άστοχους (14-11) και τον Μπραζντέικις να μονοπωλεί στο σκοράρισμα.

Η αστοχία ήταν μνημειώδης και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη second unit του Ολυμπιακού να μη βοηθά καθόλου. Το +5 (25-20) γρήγορα καλύφθηκε με τρία σερί τρίποντα του Πετρόπουλου (25-29) και εν τέλει οι φιλοξενούμενο βρέθηκαν στο +5 εκείνοι στο τέλος του πρώτου μέρους.

Σοβαρεύτηκε στην άμυνα, ανέβασε την ταχύτητά του στην επίθεση και με τον Μιλουτίνοφ να κάνει τη διαφορά μαζί με τον Κάνααν που έβαλε τα δύο πρώτα μακρινά σουτ του. Το 9-0 άρχισε να απλοποιεί τα πράγματα, αν και ο Κολοσσός έδειξε μικρά σημάδια επιστροφής χάρη στον Γκάουντλοκ και τους Περάντες – Σίτου.

Στο 30′ ο Ολυμπιακός είχε ανακτήσει πλήρως τα ηνία του αγώνα και στο +6 δεν άργησε να γίνει +14 (64-50) με Πίτερς, Μιλουτίνοφ (που πέρασαν τουλάχιστον 30′ στο παρκέ ελέω απουσιών) και τρίποντο του Λαρεντζάκη, ώστε ουσιαστικά να τελειώσει και η αναμέτρηση αφού οι νησιώτες δεν είχαν άλλες δυνάμεις και απλώς περίμεναν το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Μηλαπίδης – Λεβεντάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/35 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 46 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 13 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 15/41 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 4/5 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 22 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Κάναν 10 (3/4 τρίποντα), Μπραζντέικις 7 (3/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 18 (5/8 δίποντα, 8/10 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος 2 (3 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Πάπας, Παπανικολάου 5 (1/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τανούλης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 14 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράικοβιτς 6 (3/8 δίποντα), Παπαγιάννης, Πόλι 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Περάντες 10 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Πετρόπουλος 9 (3), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 2, Καμαριανός, Σίτου 8 (4/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαδάκης