16.1 C

Μπακς – Κινγκς 143-142: Επική νίκη με καρδιά πρωταθλητή και αδιανόητο τρίποντο του Λίλαρντ στην παράταση (vid)

Σε ένα μυθικό ματς που θα μνημονεύεται καιρό, ο Λίλαρντ ευστόχησε σε ΤΡΕΛΟ τρίποντο σε «νεκρό χρόνο» στην παράταση και τα Ελάφια πήραν μία σπουδαία νίκη, στη βραδιά που ο Βεζένκοφ έφτασε να μαρκάρει τον Αντετοκούνμπο σε αγώνα NBA

Τι ματσάρα ήταν αυτή στο Μιλγουόκι ανάμεσα σε Μπακς και Κινγκς! Σε ένα επικό φινάλε που θα μνημονεύεται καιρό, τα Ελάφια πήραν μία σπουδαία νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάμιαν Λίλαρντ, που ευστόχησε σε τρίποντο-μαχαιριά για το Σακραμέντο σε «νεκρό χρόνο» στην παράταση και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο Fiserv Forum (143-142).

Καθοριστικός ξανά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με τον Σάσα Βεζένκοφ να τον «ματσάρει» στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε σε τρομερές φάσεις ενός μυθικού αγώνα!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τα όλα του και χρειάστηκε ένα καλάθι του Φοξ για να οδηγηθεί στην παράταση (128-128).Ο Γιάννης έκανε το 40ό triple double της καριέρας του με 27 πόντους-10 ριμπάουντ-10 ασίστ με 9/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/14 βολές.

Ο Λίλαρντ, πέρα από ήρωας για τους Μπακς ήταν και πρώτος σκόρερ τους με 29 πόντους-8 ασίστ και 9/23 σουτ (5/13 τρίποντα, 6/6 βολές).

Για τους Κινγκς, ο Φοξ έφτασε τους 32 πόντους, 26 (10 ριμπάουντ) είχε ο Χέρτερ και 21 πόντους-13 ριμπάουντ-15 ασίστ ο Σαμπόνις. Ο Βεζένκοφ αγωνίστηκε για 6′ μετά την τρίτη περίοδο, μετρώντας 4 πόντους-1 ριμπάουντ με 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Με αυτή τη νίκη, οι Μπακς ανέβηκαν στο 28-12 (19-4 εντός έδρας), ενώ οι Κινγκς είναι στο 23-16 (10-9 εκτός έδρας).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-37, 68-66, 95-91, 128-128 (κ.α.), 143-142.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Τζάκσον, Αντετοκούνμπο 27, Λόπεζ 17 (3/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπίσλι 23 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λίλαρντ 29 (4/10 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πόρτις 22 (7/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Κόνατον 5 (1), Γκριν 5 (1), Πέιν 15 (3/4 τρίποντα)

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Μάικ Μπράουν): Μάρεϊ 4 (2/9 σουτ), Μπαρνς 14 (1), Σαμπόνις 21 (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Χέρτερ 26 (6/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φοξ 32 (10/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μονκ 28 (5/12 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λεν 4 (5 ριμπάουντ), Λάιλς 9 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 4