19 C

Μίλων – Ναντ 3-2: Νέο έπος για τους Νεοσμυρνιώτες, λύγισαν και τους ισχυρούς Γάλλους

Ασταμάτητος ο Μίλωνας έχει βαλθεί να τρελάνει τη βολεϊκή Ευρώπη με μία ακόμα υπέρβαση και μάλιστα στη φάση των «8» του CEV Cup.

Στον πρώτο αγώνα απέναντι στη γαλλική Ναντ ο Μίλων νίκησε με 3-2 σετ και απέκτησε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα στη φάση των πλέι οφ!

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα προηγήθηκε μάλιστα με 2-0 σετ και είχε την ευκαιρία να πάρει ακόμα και καθαρή νίκη, αλλά οι Γάλλοι αντέδρασαν στο τέλος και η ρεβάνς σε μία εβδομάδα αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον για την ελληνική ομάδα που δεδομένα θα ψάξει για μία ακόμη -μεγαλύτερη- υπέρβαση.

Ο Μίλωνας κατάφερε να πάρει τη νίκη παρότι δέχτηκε 16 άσσους από το ισχυρό σερβίς της γαλλικής ομάδας η οποία από εκεί και πέρα δε μπόρεσε να κάνει κάτι το ξεχωριστό για να αντιμετωπίσει την επίθεση της ελληνικής ομάδας.

Εκτός από τους Νανόπουλο, Χανδρινό κορυφαία εμφάνιση έκανε για άλλη μία φορά ο Μολίνα με 21 πόντους, ο Χερ έδωσε ρεσιτάλ ενώ πολύ δουλειά έκαναν και οι κεντρικοί του Μίλωνα Μπάσης, Χαραλαμπίδης. Από τη Ναντ πρώτος σκόρερ ήταν ο Νέβερς με 20 πόντους.

Η ρεβάνς θα γίνει στις 16/1 στο Salle Sportive Métropolitaine στις 21:00 ώρα Ελλάδας. Εκεί ο Μίλωνας θα χρειαστεί νίκη ακόμα και με 3-2 για να προκριθεί. Εάν ηττηθεί με 3-2 σετ θα παιχτεί χρυσό σετ 15 πόντων για την πρόκριση.

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 9 άσους, 59 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και της Ναντ προήλθαν από 16 άσους, 50 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-23, 16-25, 23-25, 15-12) σε 125′.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 9 (4/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 26 (25/43 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 14 (10/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 32% άριστες), Μολίνα 21 (14/29 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός (λ, 55% υπ. – 36% άριστες), Θεοδόσης 1 (1/1 επ.), Κοντοστάθης, Πολουγιάν.

ΝΑΝΤ (Ουμπέρ Ενό): Ντε Λεόν 8 (7/13 επ., 1 άσος, 47% υπ. – 29% άριστες), Τσαμπουασό 9 (2/4 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Μαγκνίν, Ντε Ολιβέιρα 11 (8/14 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Νέβερς 20 (18/35 επ., 2 άσοι), Λόπεζ 10 (8/27 επ., 2 άσοι, 81% υπ. – 35% άριστες) / Μασιμίνο (λ, 63% υπ. – 53% άριστες), Χουέτζ 13 (6/8 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Μπεν Ρομντάν 1 (1/2 επ.), Λεμιέρ 1 (1 άσος), Μπονό.