17.8 C

Μίλαν – Αταλάντα 1-2: Στα ημιτελικά του Coppa Italia με μεγάλη ανατροπή οι Μπεργκαμάσκι

Η Αταλάντα μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ αλλά επικράτησε με ανατροπή με 1-2 της Μίλαν και πήρε μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Coppa Italia.

Το πρώτο ημίχρονο κρατούσε το καλύτερο και το πιο εντυπωσιακό για το τέλος. Ο Λεάο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 45′, όμως η Μίλαν δεν μπόρεσε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια καθώς η απάντηση της Αταλάντα ήταν άμεση με τον Κουπμάινερς.

Ο Ολλανδός χαφ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αφού με δεύτερο δικό του τέρμα η Αταλάντα ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι το πέτυχε στο 59′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Μιράντε στις καθυστερήσεις.