19.1 C

Πίστονς – Κινγκς 110-131: Σπουδαία ανατροπή με αρχοντικό Σαμπόνις, ξανά DNP ο Βεζένκοφ (vid)

Στο Ντιτρόιτ, ο Ντομάντας Σαμπόνις πέτυχε τρίτο τριπλ νταμπλ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και οδήγησε τους Κινγκς σε μία νίκη με 131-110 επί των Πίστονς, σε ένα άκρως περίεργο ματς στο οποίο δεν αγωνίστηκε -ξανά- ο Σάσα Βεζένκοφ.

Οι Πίστονς προηγήθηκαν με 20 πόντους στην πρώτη περίοδο (!), οι Κινγκς κάλυψαν στη δεύτερη και ξέφυγαν με 15 στην τρίτη, αλλά στην τέταρτη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν!

Κι όμως. Με ένα επί μέρους 33-15 στο τελευταίο 12λεπτο, οι Κινγκς πήραν τελικά μία εύκολη νίκη με τον Σαμπόνις να μετράει 37 πόντους, 13 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Οι Πίστονς έφτασαν τις πέντε σερί ήττες, παρά την ενέργεια του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 26 πόντους, ενώ και ο Τζέιντεν Άιβι με 22 ήταν οι καλύτεροι των γηπεδούχων.