24.3 C

Φενέρ – Παρτιζάν 91-76: Τρομερός Ντόρσεϊ πάτησε τους Σέρβους του Ομπράντοβιτς

Μετά το απίθανο πρώτο δεκάλεπτο της Παρτιζάν, με τους Καμπόκλο και Πάντερ να βάζουν μαζί 23 πόντους και το σκορ στο 19-31, δύσκολα θα μπορούσε να πιστέψει κάποιος ότι οι Σέρβοι θα έφευγαν με βαριά ήττα από την Πόλη. Η Φενέρ χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο και κάτι για να ανατρέψει την κατάσταση και ένα ακόμη, το τελευταίο, προκειμένου να μετατρέψει ένα διαφαινόμενο ντέρμπι σε περίπατο.

Ο Καμπόκλο έβαλε ένα καλάθι στα υπόλοιπα 30 λεπτά, ο Πάντερ έξι πόντους και κάπως έτσι ο φουριόζος Τάιλερ Ντόρσεϊ πήρε σβάρνα την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Με 24 πόντους και 5/8 τρίποντα ο ομογενής άσος διέλυσε τα αμυντικά πλάνα των Σέρβων, υπογράφοντας μια μεγάλη νίκη που έγινε ακόμα σπουδαιότερη λόγω της αντίδρασης που έβγαλε η Φενέρ μετά το τραγικό ξεκίνημα στην άμυνα.

Η Παρτιζάν έβαλε 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 45 στα υπόλοιπα τρία. Πλέον οι Σέρβοι βρίσκονται στο 10-10, ενώ η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είναι στο 12-8 και συνεχίζει να πατάει γερά στην εξάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Νέντοβιτς, Αλιάγκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-31, 43-48, 68-64, 91-76

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 4, Γουίλμπεκιν (0/2 δίποντα), Σανλί 4, Παπαγιάννης 2 (1/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χέιζ 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς, Πιερ 4, Γκούντουριτς 15 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 24 (3/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Καλάθης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάνταρ 3 (1), Σεστίνα 14 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 11 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Πάντερ 18, Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 1 (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Νάναλι 14 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Τριφούνοβιτς 5 (1), Άντζουσιτς 3 (1), Ντόζιερ 4 (6 ασίστ), Καμίνσκι 7 (3/4 δίποντα), Καμπόκλο 13 (3/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 19/32 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 11/15 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 15/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 19/23 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ