27.9 C

Σαν σε… προπόνηση ο Άρης

Ο Άρης νίκησε πολύ εύκολα με 64-90 την Ντιναμό Τιφλίδας στη Γεωργία για τα προκριματικά του Basketball Champions League και κλείδωσε την πρόκριση από το πρώτο κιόλας ματς

Ο Άρης ξεκίνησε το ματς με… σπασμένα τα φρένα και γρήγορα κέρδισε μία διαφορά εννέα πόντων (2-11). Η Ντιναμό Τιφλίδας προσωρινά αντέδρασε και μείωσε σε 8-12 στο έκτο λεπτό, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +9 για την ομάδα του Αγγέλου (15-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης συνέχισε στο ίδιο τέμπο κι έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά άνω των 10 πόντων (35-47), έχοντας 20/12 δίποντα (83.3%) και 7/9 βολές (77.7%) ενώ ενδεικτικό της άμυνας του Άρη και τα έξι κλεψίματα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ο ίδιος. Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο, κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθεί ανεβάσει τη διαφορά στο +19 (48-67).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης δεν δέχθηκε πόντο για περίπου έξι λεπτά (!), διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με 51-82 με ένα σερί 12-0. Ο Αγγέλου έκανε αλλαγές, αυτοί που μπήκαν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και το τελικό 64-90 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο της διαφοράς ποιότητας των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 35-47, 48-67, 64-90.

Ντιναμό Τιφλίδας (Κοστάρια): Ντόουελ 9 (1), Μπούμπαλο 7, Μποκολισβίλι 3, Τσοτσούα 7 (1), Μακ 9 (1), Γκρντζελίντζε 7, Μιρζιασβίλι, Σόουπσαιρ 9 (3), Μπερισβίλι 9 (1), ΜακΓκόγκι 4 .

Άρης (Αγγέλου):  Τζόουνς 11 (1), Κάιζερ 6, Μποχωρίδης 18 (3), Μπελ 10, Νταλό 12 (2), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 2 , Φλιώνης 3 (1), ΜακΓκί 9, Χάρις 8 (2), Αγγέλου 7 (2), Χρηστίδης 2.