23.3 C

Ίντερ – Βερόνα 2-1: Βρήκε γκολ νίκης στο 93′, το δοκάρι την έσωσε στο 100′!

Φινάλε-θρίλερ έχουμε δει πολλά στη Serie A αλλά σαν αυτό στο Μιλάνο το μεσημέρι του Σαββάτου (6/1) κανένα! Η Ίντερ αγχώθηκε όσο δεν πάει αν και προηγήθηκε νωρίς κόντρα στη Βερόνα, άφησε τους φιλοξενούμενους να πιστέψουν σε θετικό αποτέλεσμα και λίγο έλειψε να το πληρώσει.

Η Ελλάς Βερόνα ισοφάρισε, οι Νερατζούρι βρήκαν γκολ νίκης στο 93′ με τον Φρατέζι αλλά στο 90+10′ χρειάστηκαν το… δοκάρι για να γλιτώσουν την ισοφάριση και να πάρουν τους τρεις βαθμούς (2-1) στο φινάλε του πρώτου γύρου που τους χρίζει πρωταθλητές χειμώνα.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η ομάδα του Ιντζάγκι προηγήθηκε στο 13ο λεπτό όταν αναπτύχθηκε γρήγορα με κάθετο παιχνίδι και ο Μιχιταριάν τροφοδότησε τον Λαουτάρο Μαρτίνες που σκόραρε από κοντά για το 1-0.

Αυτή ήταν και η μοναδική τελική στην αντίπαλη εστία στο πρώτο μέρος για τους Νερατζούρι που άφησαν χώρους και χρειάστηκαν τον σταθερότατο Ζόμερ για να αποφύγουν την ισοφάριση.

Συνέχισαν ωστόσο να παίζουν με τη φωτιά και στο 74’… κάηκαν. Ο Ντούντα βρήκε τον Ανρί και αυτός στα 45″ μετά την είσοδό του στον αγώνα (το πιο γρήγορο γκολ παίκτη που μπαίνει ως αλλαγή) ισοφάρισε και προκάλεσε τεράστιο άγχος στις εξέδρες.

Η Ίντερ πίεσε προς τα τελευταία λεπτά και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά το δοκάρι του Μπαστόνι και ασταθή επέμβαση του Μοντιπό σε μακρινό σουτ, ο Φρατέζι (πέρασε αλλαγή 10′ νωρίτερα) πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-1.

Κι εκεί που όλα έμοιαζαν να τελειώνουν, ήρθε ένα ανόητο πέναλτι του Νταρμιάν να δώσει ελπίδα στους φιλοξενούμενους. Ο Γάλλος σκόρερ της ισοφάρισης ανέλαβε την εκτέλεση στο 90+10′ αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ζόμερ και στην επαναφορά η κεφαλιά του Καλόν κατέληξε άουτ για να αρχίσουν οι έξαλλοι πανηγυρισμοί για το +5 (με ματς περισσότερο) και την πρώτη νίκη στο 2024 μετά το στραβοπάτημα στη Γένοβα στη δύση του 2023.