19.1 C

Άλμπα – Βίρτους 68-83 : Η ονειρική πρώτη περίοδος των ασταμάτητων Ιταλών έκρινε τον νικητή

Τον… χαβά της η Βίρτους Μπολόνια που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ούτε στο Βερολίνο και επικρατώντας με 68-83 της Άλμπα Βερολίνου ανέβηκε στο 14-5. Στο 3-16 υποχώρησαν οι Γερμανοί.

Οι Ιταλοί συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους στη EuroLeague. Στο Βερολίνο έκαναν τη δουλειά από την πρώτη περίοδο και σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα έκαναν απλά διαχείριση του προβαδίσματος.

Στο πρώτο… εξωφρενικό δεκάλεπτο, η Βίρτους σκόραρε 26 πόντους, δέχθηκε μόλις 9 και έβαλε κάτι παραπάνω από γερές βάσεις για τη νίκη. Αυτές δεν έπεσαν ούτε στην καλή τρίτη περίοδο των γηπεδούχων και έτσι η ομάδα του Λούκα Μπιάνκι πανηγύρισε μία ακόμη νίκη.

Το σκοράρισμα για τους νικητές μοιράστηκε, με τους Ντάνστον και Σενγκέλια να είναι πρώτοι σκόρερ με μόλις 12 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλιάγκα, Τραβίτσκι, Γιούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-26, 27-48, 51-63, 68-83

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 12 (0/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Πρόσιντα 1, Σπανιόλο 13 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 λάθη), Γουέτζελ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντέλοου 3 (1), Μάτισεκ 5 (1), Σνάιντερ, Τόμας 8 (2), Κουμάτζι 6 (3/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τίμαν 13 (4/8 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπιν

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 3 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντμπεργκ 11 (4/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Μπελινέλι 9 (0/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Παγιόλα 6 (1), Μάσκολο, Λόμαζ 2, Σενγκέλια 12 (4/10 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάκετ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πολονάρα 2, Ζίζιτς 7, Ντάνστον 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπάς 9 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 12/26 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 14/21 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 7 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 19/41 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 9/14 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 19 φάουλ