18.7 C

Coppa Italia: Με ανατροπή στα προημιτελικά η Ρόμα, εύκολη πρόκριση για την Αταλάντα

Η Ρόμα τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Κρεμονέζε όμως κατάφερε με ανατροπή να πάρει τη νίκη με 2-1 και να προκριθεί στα προημιτελικά του Coppa Italia.

Λουκάκου και Ντιμπάλα έβγαλαν τα κάστανα από τη φωτιά για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο που ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 77′, καθώς ο Τσατζού είχε σκοράρει στο 37ο λεπτό για το 0-1.

Αυτός που έφερε το ματς στα ίσια ήταν ο Βέλγος επιθετικός, ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε με 8 λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ντιμπάλα.

Πρόκριση και για την Αταλάντα στους «8» αλλά με πολύ πιο εύκολο τρόπο. Η ομάδα του Γκασπερίνι υποδέχθηκε τη Σασουόλο και δεν μπήκε σε περιπέτειες επικρατώντας εύκολα με 3-1.

Ο Ντε Κετελάερε έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ στο 24 και στο 63′, ενώ ο Μίραντσουκ σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη στο 71′. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Μπόλοκα στις καθυστερήσεις.