24 C

Μίλαν – Κάλιαρι 4-1: Στα προημιτελικά του Coppa Italia με άνεση και ροτέισον

Η Μίλαν έκανε ποδαρικό με το δεξί στο 2024 καθώς σάρωσε με 4-1 την Κάλιαρι στο Σαν Σίρο και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Coppa Italia όπου θα αντιμετωπίσει Αταλάντα ή Σασουόλο.

Ο Στέφανο Πιόλι παρέταξε με αρκετές αλλαγές την ομάδα του, η οποία πάντως φρόντισε να καθαρίσει την πρόκριση κόντρα στο σύνολο του Παντελή Χατζηδιάκου (βασικός) με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο Λούκα Γιόβιτς άνοιξε το σκορ στο 29′ και στο 42′ διπλασίασε τα τέρματά του (από ισάριθμες ασίστ του Τεό Ερναντέζ) με ωραία προβολή. Ο Σακά Τραορέ σημείωσε το πρώτο του γκολ με τους Ροσονέρι στο 50′, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά με τον Αζί στο 88′ αλλά τον Λεάο να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.